Zpravodajství

Čeští onkologové zuří, podle studie jsou jedni z nejhorších v Evropě

Čeští onkologové zuří, podle studie jsou jedni z nejhorších v Evropě
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo zdravotnictví hledá viníky mezinárodní ostudy. České úřady totiž v minulých letech poslali jako podklady pro mezinárodní studii o léčbě rakoviny špatné údaje. Teď byla studie zveřejněná a Česká republika z ní kvůli této chybě vyšla jako jedna z nejhorších v Evropě s podprůměrnou šancí pacientů na přežití. Onkologové se zlobí, správná čísla totiž svědčí o opaku.

"Jsem byla zoufalá a zničená a v podstatě jsem myslela, že můj život končí," řekla TV Nova paní Jaroslava. Před sedmi lety jí lékaři oznámili, že má rakovinu prsu v pokročilém stádiu. Dnes je jí 64 let a je plná energie.

Podle mezinárodní studie jsme ale jednou z nejhorších evropských zemí v léčbě rakoviny.

Vyplývá z ní, že sotva polovina žen u nás toto onemocnění přežije, horší je to jen v Polsku. Z mužů přežívají pak jen dvě pětiny nemocných a to nás v žebříčku řadí na třetí místo od konce.

Onkologové pobouřeni 

Mezi onkology to ale vzbudilo obrovskou vlnu nevole.

Ostudu jsme si ale zavinili sami. České úřady totiž před několika lety poslaly jako podklady pro studii špatná čísla, která navíc s onkologickou společností vůbec nekonzultovaly.

A z toho pak vyšlo, že třeba ženy s rakovinou prsu u nás mají zhruba 70 procentní šanci na přežití, ačkoli podle správných údajů je to o 11 procent více.Podobné chyby jsou i u dalších nádorových onemocnění.
Ministerstvo zdravotnictví teď bude pátrat po konkrétních vinících.

Pokud se ukáže, že někdo z nich stále pracuje pro organizaci, kterou ministerstvo řídí, budou prý padat hlavy.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz