Zpravodajství

Město Kolín chystá podivný prodej technických služeb

Velmi podezřelým způsobem se rozhodlo prodat část jedné ze svých firem město Kolín. 75 % technických služeb nabídlo bez výběrového řízení čtyřem firmám, pro které se z neznámých důvodů vedení města rozhodlo. Podle protikorupční nevládní organizace Růžový panter je tento postup neprůhledný a podezřelý. Podle některých právníků dokonce nezákonný.

Technické služby města Kolín, firma stoprocentně vlastněná městem, má základní jmění 259 miliónů korun. O koupi tří čtvrtin akcií mají z rozhodnutí rady města soutěžit čtyři společnosti. Ty ostatní mají z neznámých důvodů smůlu.

Podle protikorupční organizace je „nezdravé" a podezřelé, pokud město brání účasti široké konkurence bez udání důvodu.

A podivnosti pokračují...

A podivnosti pokračují. Mezi oslovenými firmami jsou i dvě, které o nákup technických služeb nikdy zájem neprojevily.

Jedna z nich dokonce chtěla, aby jim radnice svůj postup zdůvodnila. místostarosta ale situaci komentovat odmítl.

Podle našich informací se podobná praxe občas používá

Většinou jde o to, že je někdo vybrán již předem. Obešlou se například firmy, které opravdu nebudou mít zájem a je jasné kdo nakonec zvítězí.

Podobná praxe je podle právníků dána přílišnou volností obchodního zákoníku. Někteří zákonodárci proto uvažují o jeho zpřísnění.

Firma, která o koupi obchodního podílu stála a nebyla oslovena, v tuto chvíli zvažuje podání trestního oznámení.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz