Zpravodajství

Soudci jsou pobouřeni: Budou mít víc práce?

Soudci jsou pobouřeni: Budou mít víc práce?
Zdroj: TV Nova

Naši soudci jsou pobouřeni rozhodnutím nejvyššího soudu ohledně mezinárodních únosů dětí. Pro soudce to totiž znamená, že pokud vydávají dítě jednomu z rodičů do zahraničí, musí daleko důkladněji zkoumat zázemí, do kterého se dítě vrací. Soudci ale tvrdí, že v praxi je to nemožné.

Tříletý Adrian. Jeho matka s ním odjela po konfliktu s manželem z Kalifornie zpět do ČR. Americké úřady to ale klasifikovaly jako únos a české soudy jí nařídily, aby vrátila syna otci. Matka to ale odmítla a několik měsíců se skrývala.

Nejvyšší soud nakonec rozsudky zrušil a soudcům vzkázal, že musejí lépe zkoumat prostředí, kde má dítě žít, jak bude zajištěna jeho péče, výživa i výchova. Jenže to soudce rozčílilo. Neumí si prý představit, jak by to v praxi mělo fungovat.

Soudci navíc namítají, že pak mohou těžko splnit základní podmínku, tedy rozhodnout rychle

Podle ministra spravedlnosti by se mohl problém vyřešit zřízením specializovaného soudu v Brně, který by se touto agendou zabýval. Kauzy tak prý budou řešeny mnohem rychleji, v řádech týdnů.
Pokud návrh podpoří i zákonodárci, mohl by nový soud podle odhadu ministra začít fungovat během příštího roku. Více informací se už dozvíte v reportáži Moniky Zajícové.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz