Zpravodajství

Digitální fotoaparáty zřejmě podraží, bude vyšší daň

Digitální fotoaparáty by měly zdražit. Evropská komise totiž chce na toto zboží uvalit dovozní clo a to až 12,5 procenta.

Klasický nebo digitální foťák? Z tohoto souboje dosud vítězně vycházely fotoaparáty digitální, mj. i díky neustále se snižujícím pořizovacím cenám.

Příznivcům digitálních fotoaparátů teď ale hrozí, že si budou muset za nové přístroje připlatit. Evropská komise na ně chce uvalit dovozní clo.
Analytik IDC Chris Chute upozornil, že digitální fotoaparáty se začínají stávat jistým druhem módního doplňku, podobně jako některé mobilní telefony či digitální hudební přehrávače iPod společnosti Apple.

V Česku zažívají fotoaparáty boom

Prodej digitálních fotoaparátů dosud v Česku každým rokem rostl. Jen loni za ně Češi utratili neuvěřitelné tři miliardy korun. Teď by ale jejich nadšení mohlo opadnout. prodejci totiž přiznávají, že tak vysoké clo se na cenách odrazí.

Obchodníci hlásí i letos výrazný nárůst prodeje digitálních fotoaparátů, které již z trhu definitivně vytlačily klasické fotopřístroje na kinofilm. Stále rostoucí poptávku po digitálních fotoaparátech obchodníci přičítají poklesu jejich cen a snadnému ovládání.

Například internetové obchody KASA.cz letos prodaly 7959 digitálních fotoaparátů v celkové hodnotě 64,33 milionu korun, což je více než za celý loňský rok. Loni zákazníci v těchto internetových obchodech koupili 7687 digitálních fotoaparátů ve zhruba stejné hodnotě.

Průměrná cena digitálního fotoaparátu prodaného v Česku je 9300 korun. Pokud do ní obchodník promítne celé clo, připlatí si zákazník u pokladny více než o tisícikorunu.

Definitivně by o clu na digitální foťáky měla evropská komise rozhodnout v říjnu.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz