Zpravodajství

Člověk už je 50.let ve vesmíru!

Fandové vesmíru a všeho, co se nekonečného prostoru kolem Země týká, by si měli do kalendáře poznačit datum 4. až 10. říjen. Důvod je prostý. Právě v tomto týdnu totiž proběhne další ročník celosvětové akce s názvem Světový kosmický týden. "Letos je to už 8.ročník, u nás v České republice 6.ročník této akce," řekl serveru nova.cz Michal Václavík ze vsetínské hvězdárny.

Česko je podle něj jednou z nejaktivnějších zemí, která se kosmického týdne účastní. Cílem Světového kosmického týdne je přiblížit široké veřejnosti a hlavně mladým lidem samotný pojem kosmonautika a také to, že kosmonautika jako taková není jen o hrdinech, co létají do vesmíru.

Kosmonautika není jen o hrdinech

"Kosmonautika se týká i běžného života, ať už jde o televizní vysílání, předpovědi počasí, nezahrnuje pouze pilotované lety lidí, ale i mnoho stovek sond k jiným planetám, družic telekomunikačních, vojenských, vědeckých, meteorologických, technologických apod., které krouží kolem naší Země", řekl Václavík.

Co je Světový kosmický týden?

"Jedná se o sedm dní ohraničených daty 4. a 10. října. Jsou to významná data světové kosmonautiky. Dne 4. října 1957 byl z kosmodromu Bajkonur vypuštěn už zmiňovaný Sputnik a o 10 let později, 10. října 1967, došlo k uzavření Mezinárodní úmluvy o mírovém využití kosmického prostoru", řekl serveru nova.cz Václavík.

Hlavním úkolem Světového kosmického týdne je podle něj informovat širokou veřejnost o pokrocích a objevech ve využití vesmíru a především přivést mládež k jeho poznávání. Zastřešujícím tématem letošního ročníku je jak jinak než 50 Years In Space (50 let ve vesmíru).

50.let od prvního letu do kosmu

Ročník 2007 je ovšem něčím výjimečný. Dne 4. října 2007 uplyne přesně půl století od vypuštění první umělé družice Země - sovětského Sputniku. Následovalo vypouštění dalších těles. Velký rozruch způsobil let prvního člověka na oběžnou dráhu. Stal se jim sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin, který odstartoval 12. dubna 1961 v kosmické lodi Vostok.

Jeho americkým protějškem se stal astronaut John Glenn, který odstartoval 20. února 1962 v kosmické lodi Mercury. V 60. letech Spojené státy horlivě pracovaly na projektu přistání člověka na Měsíci. Prvním člověkem, který stanul na povrchu Měsíce byl Neil Armstrong. Stalo se tak v roce 1969. I Sovětský svaz uvažoval o letu lidí na Měsíc, bohužel jeho pokusy skončily nezdarem.

Vývoj šel kupředu

Vývoj ale pokračoval dál, objevily se první kosmické stanice. Skylab na americké straně, Saljuty a monumentální Mir na straně Sovětského svazu. Spojené státy poté zahájily vývoj vícenásobně použitelného dopravního prostředku - raketoplánu. Celkem bylo vyrobeno pět strojů, které létaly do vesmíru. Byly to raketoplány Columbia, Challenger, Atlantis, Discovery a Endeavour. První dva jmenované bohužel postihla katastrofa, při které zahynula celé posádka.

Dnešní pilotovaná kosmonautika je ve znamení spolupráce mnoha států na projektu Mezinárodní kosmické stanice ISS. Její stavba započala v roce 1998 a plánované dokončení lze očekávat na přelomu let 2010 a 2011.

Pod záštitou OSN

Světový kosmický týden se koná pod záštitou OSN a americké organizace s příznačným názvem Světový kosmický týden. „V jeho předsednictvu sedí i známé osobnosti, například Tom Hanks, který hrál ve filmu Apollo 13", doplnil Václavík.

V Česku se pak kosmický týden koná pod křídly České kosmické kanceláře, která je koordinátorem projektu. Po celé republice budou v jednotlivých hvězdárnách probíhat výstavy, přednášky a podobné akce na téma kosmonautika a vesmír, letos na téma půl století ve vesmíru.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz