Zpravodajství

Český červený kříž pomůže Řecku

Český červený kříž pomůže Řecku

Český červený kříž se rozhodl pomoci Řecku. Zemi sužují katastrofání požáry, které si vyžádaly už více než šedesát obětí. Češi se tak zapojí do mezinárodní snahy pomoci předeším lidem, kterým požáry zničily domy nebo jim zabily příbuzné.

Až do konce září budou moct lidé v česku posílat peníze českému červenému kříži na pomoc Řecku. Ten se prostřednictvím účtu rozhodl pomoci místním lidem, kteří často ztratili vše, co jim bylo blízké.

Spolu s Řeckým červeným křížem upřesňujeme jejich požadavky, ale každopádně ta pomoc půjde k lidem, kteří byli postiženi, říkají zástupci Červeného kříže. Podobné sbírky pořádá Český červený kříž často.

Český červený kříž pomahá při každé věší katastrofě, ať je to povodeň nebo hurikán a tak jsem se rozhodli a vyhlásili sbírku pomoci, dodávají.

Úspěšnost sbírek ale závisí na ochotě lidí darovat peníze. Zda Češi peníze dají nebo ne teď nikdo odhadnout nedokáže.

Sbírky bývají úspěšné. Zavisí na druhu katastrofy a na rozsahu katastrofy.

Kromě peněz od lidí poputují do Řecka i peníze samotného Českého červeného kříže. Ten na to má speciální fond Humanity. Kolik přesně kříž věnuje teď jeho zástupci domlouvají jak s Řeckem tak i s mezinárodním červeným křížem.

Řecko nechce český vrtulník

Česká republika byla připravena vyslat na Peloponéský poloostrov speciální policejní vrtulník uzpůsobený k hašení ohňů ze vzduchu.

Řecko prostřednictvím monitorovacího a informačního centra v Bruselu sdělilo, že má již díky mezinárodní pomoci dostatek sil a prostředků. Další nabídky ze zahraničí proto nevyužije. Kromě ČR pomoc nabízely i další evropské státy, například Polsko nebo Finsko.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová řekla, že na pomoc Řecku zůstává vyčleněno pět milionů korun. Ministerstvo bude uvažovat o jiné formě pomoci při odstraňování následků přírodní katastrofy.

Od pondělí do dneška propukly v Řecku desítky nových požárů, nejhorší situace je na Peloponésu a na ostrově Evia severně od Atén. Pro podezření ze žhářství bylo zatčeno několik desítek lidí. Od pátku si požáry vyžádaly už více než šedesát obětí na životech.

Sbírky na pomoc Řecku už vypsaly některé české humanitární organizace. Příspěvky lze posílat prostřednictvím Českého červeného kříže či organizací Člověk v tísni a ADRA.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz