Zpravodajství

Na ruzyňské ranveji opět létají letadla

Na ruzyňské ranveji opět létají letadla

Na hlavní vzletovou a přistávací dráhu ruzyňského letiště se v neděli po třech týdnech uzavírky vrátila letadla. Ranvej se otevřela krátce po 16:00, informovala mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí. Dráha byla uzavřena kvůli pokládce protiskluzové vrstvy, která má zvýšit bezpečnost při přistání a startech letadel.

Zdroj: TV Nova

Veškerý provoz byl mezitím přesunut na vedlejší dráhu. Úprava stála 57 milionů korun.

"Veškeré práce jsme směřovali tak, abychom dnes nejpozději ve 22:00 mohli otevřít hlavní dráhu a noční provoz už odbavovat na ní," uvedl dopoledne ředitel pro investice a řízení staveb pražského letiště Jiří Hladký.

Pryskyřice má brzdné účinky

Protiskluzová úprava z čedičového kameniva a pojiva na bázi epoxidových pryskyřic zvyšuje brzdné účinky povrchu dráhy, a tím přispívá ke zvýšení bezpečnosti provozu letadel, zejména za silného deště a v zimním období, sdělila Krejčí.

Podle Hladkého se během srpnové uzavírky stihly i práce, které Letiště Praha provádí během podzimní pravidelné údržby. Díky tomu odpadne tradiční podzimní výluka na hlavní dráze.

Protiskluzovou vrstvu pokládala společnost FREKO, která se specializuje na úpravy živičných a cementobetonových krytů komunikací a v Česku zastupuje německou firmu Possehl.

Provoz na ruzyňském letišti se každoročně zvyšuje. Za letošní pololetí počet vzletů a přistání letadel stoupl o šest procent na téměř 84.000, počet cestujících vzrostl o devět procent na rekordních 5,58 milionu.

Nyní poskytuje Letiště Praha odbavování letadel a zajišťování bezpečnosti letecké dopravy více než 50 leteckým společnostem spojujícím Prahu přímou linkou se 120 místy po celém světě a šesti nákladovým dopravcům.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz