Zpravodajství

Do telefonní sítě proniklo 220 voltů

Do telefonní sítě v Ovocné ulici v Libiši proniklo v úterý v noci silnější elektrické napětí 220 voltů. V síti přitom běžně proudí padesátivoltové napětí. Závada způsobila zničení několika pevných linek a také požár v podkroví jednoho z domů. Více už v reportáži Vladimíra Keblůška.

Pevné linky v Ovocné ulici začaly po úterní třetí hodině ranní naléhavě zvonit, po zvednutí byl však tón neznámý a lidé slyšeli jen ticho. "Když se to opakovalo asi po patnácti minutách, napadlo mě, že jde o poruchu a přístroj jsem vypojil ze sítě," řekl starosta obce Zdeněk Mráz. Svůj přenosný telefon tím ale zřejmě nezachránil, stejně dopadly i přístroje dalších majitelů pevných linek v ulici.

V jednom z domů začalo dokonce od rozžhaveného kabelu ve stropě hořet podkroví

Od kabelu chytly polystyrenové podhledy a pokoj se naplnil hustým dýmem. "Museli jsme rozebrat část stropu, pod nímž žhnul a doutnal kabel," řekl velitel neratovických hasičů Zbyněk Štajnc. Hasiči museli vypáčit i rozvodnou skříň před domy, který začala také hořet.

Podle dosavadního šetření způsobil havárii prasklý izolátor na rozvodu místní elektrické sítě 220 voltů. Uvolnění neizolovaného vedení 220 voltů zapříčinilo přímý kontakt s ocelovým sloupem, na němž bylo upevněno i samonosné telefonní vedení. Tím se poškodila izolace na elektrickém vedení a následně k proniklo silnějšího napětí do telefonních rozvaděčů a dále do přístrojů v domácnostech.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz