Zpravodajství

Pražská nemocnice na Vinohradech má problémy

Pražská nemocnice na Vinohradech má problémy
Zdroj: TV Nova

Jedna z největších nemocnic Fakultní nemocnice na pražských Vinohradech se topí v milionových dluzích a chystá se propouštět. Současný ředitel, který vede zařízení od května, viní z této situace bývalé vedení. Tvrdí, že jen za první čtvrtinu roku vykazovala nemocnice dluh kolem 60ti milionů korun.

Zadaný audit prokázal významné nedostatky v řízení, špatné hospodaření a také nedodržování řady závazných předpisů. Vnitřní dluh nemocnice se odhaduje na víc než miliardu korun. Šetřilo se na investicích do přístrojů a údržby a enormně se utrácelo za léky a platy lékařů. Ty tu za 5 let vzrostly o 12 tisíc korun na průměrných víc než 50 tisíc. Republikový průměr je přitom kolem 40 tisíc.

Bude se propouštět

Vedení nemocnice tak muselo přistoupit k řadě opatření. Zhruba 1900 zaměstnanců bylo sníženo osobní ohodnocení. A další opatření budou následovat, přednostové klinik musí za příští čtyři měsíce ušetřit zhruba 40 milionů korun. Ještě koncem týdne také ředitel oznámí propouštění. Počítá se zhruba s 25 zaměstnanci, dotkne se to z větší části lékařského stavu.

Pacientů se problémy nedotknou

Pacienti mají obavu, že se zhorší péče. Nemocnice ale slibuje, že akutní péče se to nedotkne, pouze plánovaných výkonů a prodlouží se čekací doby. Nové vedení také zvažuje trestní oznámení.
Ministerstvo zdravotnictví potvrzuje, že situace ve vinohradské nemocnici je vážná a že byla důvodem k výměně vedení.

Zároveň ale vylučuje, že by mohla vinohradská nemocnice počítat s jakoukoliv finanční injekcí a argumentuje tím, že byla loni na jaře oddlužena za 100 milionů korun.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německem otřásá skandál. EU volá po sankcích proti bývalému kancléři

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se zřejmě brzy objeví na sankčním seznamu Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Požadavek se ozývá z Evropského parlamentu. Důvodem jsou silné vazby, které Schröder má na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Zřejmě i z tohoto důvodu přišel o některé finanční výhody, které doposud měl. Spolkový sněm mu vzal všechny výhody s výjimkou renty a osobní ochranky.

Píše se na Deník.cz