Zpravodajství

Pražská nemocnice na Vinohradech má problémy

Pražská nemocnice na Vinohradech má problémy
Zdroj: TV Nova

Jedna z největších nemocnic Fakultní nemocnice na pražských Vinohradech se topí v milionových dluzích a chystá se propouštět. Současný ředitel, který vede zařízení od května, viní z této situace bývalé vedení. Tvrdí, že jen za první čtvrtinu roku vykazovala nemocnice dluh kolem 60ti milionů korun.

Zadaný audit prokázal významné nedostatky v řízení, špatné hospodaření a také nedodržování řady závazných předpisů. Vnitřní dluh nemocnice se odhaduje na víc než miliardu korun. Šetřilo se na investicích do přístrojů a údržby a enormně se utrácelo za léky a platy lékařů. Ty tu za 5 let vzrostly o 12 tisíc korun na průměrných víc než 50 tisíc. Republikový průměr je přitom kolem 40 tisíc.

Bude se propouštět

Vedení nemocnice tak muselo přistoupit k řadě opatření. Zhruba 1900 zaměstnanců bylo sníženo osobní ohodnocení. A další opatření budou následovat, přednostové klinik musí za příští čtyři měsíce ušetřit zhruba 40 milionů korun. Ještě koncem týdne také ředitel oznámí propouštění. Počítá se zhruba s 25 zaměstnanci, dotkne se to z větší části lékařského stavu.

Pacientů se problémy nedotknou

Pacienti mají obavu, že se zhorší péče. Nemocnice ale slibuje, že akutní péče se to nedotkne, pouze plánovaných výkonů a prodlouží se čekací doby. Nové vedení také zvažuje trestní oznámení.
Ministerstvo zdravotnictví potvrzuje, že situace ve vinohradské nemocnici je vážná a že byla důvodem k výměně vedení.

Zároveň ale vylučuje, že by mohla vinohradská nemocnice počítat s jakoukoliv finanční injekcí a argumentuje tím, že byla loni na jaře oddlužena za 100 milionů korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz