Zpravodajství

Nejkrásnější hádanka aneb jak Troška na mrak čekal

Nejkrásnější hádanka aneb jak Troška na mrak čekal
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Bylo, nebylo. Za devíti horami a za deseti řekami ležel jeden zámek. A ten zámek se jmenoval Žleby. Tomu zámku kraloval král Troška. A ten král čekal na mrak... Tak nějak by se dala popsat situace, která dnes vznikla na natáčení Nejkrásnější hádanky režírované Zdeňkem Troškou.

Na optimistické tváři pohádkového vypravěče Zdeňka Trošky se během dvou hodin objevil ustaraný výraz. Poslední záběr jedné scény z jeho nejnovějšího filmu mu překazilo počasí. Filmaři totiž rozhodně nejsou žádní kouzelníci a děj na obloze je opravdu hodně zajímá.

Blankytná obloha překážkou
Většina jiných filmařů by Troškově štábu vymetenou modrou oblohu záviděla, ale Troška po několika desítkách minut čekání jen nervózně podupoval. "Čekáme na mrak," neslo se placem s padesátkou komparzistů, kteří před vstupem do zámku čekali na záběr. "Máme natočenou část scény pod mrakem a ostré slunce nepotřebujeme," vysvětloval režisér, proč nelze odjezd kočáru a dvou koní za slunce udělat. Naštěstí nemá natáčecí plán pohádky skluz a počasí zlobilo prý pouze jednou na Sychrově. Tam se naopak čekalo na slunce.

Vtipy ve Žlebech směřovaly i na moderní technologie, které by mohly světlo v postprodukci upravit. To je ale tak finančně náročné, že si štáb může spíš dovolit čekat dvě hodiny na sebemenší náznak oblačnosti než se pouštět do hrátek s animací.  

Film volá do počasí 
Vysílačky v pohotovosti, herci přichystaní na svých místech a asistent režie křičí: "Jedeme na jednu dobrou!" To znamená, že se záběr musí natočit napoprvé a nelze ho přetáčet. Čas od času někdo zavolá na meteorologickou stanici, kde neustále slibují příchod oblačnosti. Tomu lze s pohledem na blankytnou oblohu těžko věřit. Po více jak dvouhodinovém čekání se objeví malý mrak. Mine slunce. Za chvíli další. Sice slunce zcela nezakryje, ale nad Žleby se rozezní "Akce!".
Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz