Zpravodajství

Na severu Moravy mají hyperaktivní krávy

V Moravskoslezském kraji se můžou farmáři pochlubit nejlepšími dojnicemi. Jedna kráva tam dá až o dva litry více mléka, než je celorepublikový průměr. Proč jsou Moravskoslezští farmáři tak úspěšní?

Na první pohled jsou to obyčejné krávy. Jenže severomoravské dojnice patří mezi ty nejlepší v České republice. Tyto rekordmanky vydojí až 55 litrů mléka denně. A to by stačilo na 275 porcí krupicové kaše ve školní jídelně.

Pláničkova metoda?

Průměrná česká kráva přitom nadojí okolo 18ti litrů za den. Fígl je v tom, že v oblasti severní Moravy většina chovatelů chová holštýnský skot. Což je speciální dojné plemeno. Proto je produkce mléka v této oblasti vyšší.

Důležitá je prý ale také kultura prostředí, ve kterém krávy žijí. A to už vám může tak trochu připomínat i slavnou Pláničkovu metodu. Dobré slovo a hezké prostředí na krávy z Brumovic na Opavsku rozhodně platí. Z jedné krávy mají průměrně 26 litrů mléka denně. Běžně to bývá litrů osmnáct.

Farmářů přesto ubývá

Farmářů v české republice přesto stále ubývá. Je to náročné nejen ekonomicky, ale i na provoz.V současnosti se u nás chová asi půl milionu krav. A to je téměř o 40 procent méně než v roce 1990.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz