Zpravodajství

Na severu Moravy mají hyperaktivní krávy

V Moravskoslezském kraji se můžou farmáři pochlubit nejlepšími dojnicemi. Jedna kráva tam dá až o dva litry více mléka, než je celorepublikový průměr. Proč jsou Moravskoslezští farmáři tak úspěšní?

Na první pohled jsou to obyčejné krávy. Jenže severomoravské dojnice patří mezi ty nejlepší v České republice. Tyto rekordmanky vydojí až 55 litrů mléka denně. A to by stačilo na 275 porcí krupicové kaše ve školní jídelně.

Pláničkova metoda?

Průměrná česká kráva přitom nadojí okolo 18ti litrů za den. Fígl je v tom, že v oblasti severní Moravy většina chovatelů chová holštýnský skot. Což je speciální dojné plemeno. Proto je produkce mléka v této oblasti vyšší.

Důležitá je prý ale také kultura prostředí, ve kterém krávy žijí. A to už vám může tak trochu připomínat i slavnou Pláničkovu metodu. Dobré slovo a hezké prostředí na krávy z Brumovic na Opavsku rozhodně platí. Z jedné krávy mají průměrně 26 litrů mléka denně. Běžně to bývá litrů osmnáct.

Farmářů přesto ubývá

Farmářů v české republice přesto stále ubývá. Je to náročné nejen ekonomicky, ale i na provoz.V současnosti se u nás chová asi půl milionu krav. A to je téměř o 40 procent méně než v roce 1990.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz