Zpravodajství

Hola, hola, kdo to volá? No přeci už zase škola!

Pamatujete si, jak vám v dětství bylo špatně, sotva za výlohami papírnictví vyvěsili obligátní nápis Hola, škola volá? A pamatujete si, jak vám bylo ještě hůř, když se vás dospěláci týden před koncem prázdnin ptali, jakže se to těšíte do školy, na spolužáky, na učitelky a jestli už máte aktovku? Pocity stísněnosti a sevřené srdce. Takový byl konec léta. Ach jo, už zase škola...

Obrázek usměvavého školáčka, který s poskakující brašnou na zádech radostně uhání v první školní den za vzděláním, hoďte klidně do složky sci-fi. Raději se poinformujte, jak dětem začátek školy pomůžete v klidu přežít. Přechod z prázdninového lenoší a volnosti zpět do tvrdého školního režimu není totiž žádná legrace. A netýká se to jen těch, kteří do škamen usednou poprvé.

Nestrašte děti školou

"Pokud dítě, které se chystá do školy poprvé, přes prázdniny rodiče nestraší ve stylu "počkej v září, to tě rychle přejde humor", pak se prvňáci do školy většinou těší," řekl serveru nova.cz ředitel psychologicko-pedagogické poradny v Bruntále, Miroslav Piňos. Rodičům nedoporučujeme děti předčasně strašit a demotivovat je.

"Může totiž dojít k tomu, že se děti opravdu začnou školy bát a budou mít velké problémy", doplnil Piňos. Pokud se podle něj dítě do deseti dnů od začátku školy na nové prostředí neadaptuje a školy se z jakéhokoli důvodu bojí, může to být znamením, že má závažnější sociální problémy. V tomto případě je dobré poradit se s odborníky a popřemýšlet o odložení školní docházky o rok.

Ještě před deseti lety mohli učitelé potvrdit, že sedmiletí prvňáci jsou v jejich třídě spíše výjimkou. Letos jich nastoupí do škol už plná pětina. Školské statistiky i zápisy dětí do škol ukazují, že rodičů, kteří požadují pro své dítě roční odklad nástupu do školy, stále přibývá.

Lepé později než příliš brzo

"Žádostí je opravdu velmi mnoho," potvrdil serveru nova.cz Miroslav Piňos. "Dříve byla důvodem pro odklad hlavně psychická nezralost dítěte. Z našich šetření však vyplývá, že dnes osmdesát procent odkladů v celé republice dostanou rodiče od lékařů na základě zdravotního, nikoli psychologického vyšetření," tvrdí.

Co stojí za stále častější snahou nechat dítě doma? Ti, za nimiž rodiče s prosbou přicházejí, se shodují, že mnohdy je to především jejich vlastní strach ze školy: první třída bude příliš náročná a dítě ji nezvládne.

Ředitel psychologicko - pedagogického centra Piňos si ale myslí, že mnohem víc než pozdní nástup může ublížit příliš brzký vstup do školních lavic. "Znám řadu dětí, kterým ublížilo, že odklad neměly. Neznám ale jediné, kterému by ublížilo, když do školy nešlo," tvrdí.

Předškolní příprava

Podle Piňose není nutné děti do školy nějak zvlášť připravovat. "Děti by neměly před nástupem do první třídy umět všechno. Mají se to tam teprve naučit. Proto by měly být na stejné úrovni jako jejich spolužáci. Jinak se budou ve škole nudit a nebudou dávat pozor", řekl serveru nova.cz Miroslav Piňos.

Učitelky základních škol zase doporučují rodičům, aby poslední týden prázdnin s dětmi letmo a třeba formou hry zopakovali to, co se děti vloni naučily.

Nadšení nečekejte

Počítejte s marností snahy probudit v dítkách nadšení, že zase můžou listovat v moudrých knihách. Jen málo dětí se do učení na začátku školního roku vrhá s chutí. Zejména jsou to prvňáci, kteří do školy spěchají s úsměvem a nadšením, ve sladké nevědomosti, co je vlastně příští dlouhých nejméně 15 let čeká.

"Mám syna. V pondělí vykročí do druhé třídy. Poslední dny prázdnin prožívá jako velmi bolestný čas před ještě bolestnějším obdobím školy", říká otec sedmiletého kluka Daniel Riedl.

"První dny se do školy těší, protože si musí se spolužáky vyměnit zážitky z prázdnin, ale pak..", doplnil otec malého Daniela.

"Vzpomeňte si na sebe a na to, jak vám to ve škole šlo, jak jste se první den školy cítili. Třeba vám to pomůže lépe se do dítěte vcítit. Vztah rodiče a dítěte přece nestojí na tom, jestli potomek nosí domů samé jedničky," říká ředitel Piňos.

Jak se s dětmi učit?

Podle Miroslava Piňose bychom neměli své ratolesti zbytečně přetěžovat. "Když přijde školák ze školy, měl by mít chvíli volno. Pokud jde o prvňáky, nechejte je klidně si chvíli hrát, protože hra v tomto věku stále patří mezi základní projev dítěte", říká Piňos.

"Dejte mu tak hodinku, dvě, ať už jde o prvňáka nebo o staršího školáka, a pak se s ním můžete začít učit. Ale pamatujte, že ne déle než 20 minut jeden předmět. Mozek se totiž po této době přestává soustředit a další nalévání informací do dětské hlavy je tak zcela zbytečné", doplnil.

A co děti, mají si kde hrát?

A když už dítko do školy poctivě chodí, měli bychom se postarat také o to, co dělá po škole. Krom toho, že budou plnit domácí úkoly a učit se na písemky, měli by mít školáci i prostor pro nějakou tu legraci a volno-časové aktivity.

Začátek září je proto v rodinách časem výběru mimoškolních aktivit dětí. Česká rada dětí a mládeže zveřejnila na svém webu http://www.crdm.cz/ devatero rad pro rodiče stojící před rozhodováním, jak má jejich potomek co nejlépe trávit volný čas. Jednou ze zásad je děti do ničeho nenutit a respektovat jejich osobnost i zájmy.

Rodičovské devatero

V devateru rad se rodiče dozvědí, že nemají své děti do mimoškolních aktivit nutit, ale domluvit se. Důležité je pomoci jim najít společenství vrstevníků. Dětem byste neměli vyčítat, že zpočátku třeba aktivity střídají - mají nárok si vyzkoušet, co jim vyhovuje, a co ne. "Nechte své dítě užívat si dětství," zní další doporučení.

Není dobré mít nabitý program od pondělí do pátku, vhodné je nechat dětem pár hodin týdně na to, aby si mohly hrát sami, číst knížku nebo jen tak "lenošit", radí odborníci na webu.

Kontakty na sdružení, oddíly a kroužky ve svém okolí lze nalézt buď na stránkách ČRDM nebo na http://www.bambibod.cz/ . Zájemcům z Prahy a okolí pomůže web http://www.mitkamjit.cz/, obyvatelé Jihomoravského kraje se mohou podívat na http://www.klubovny.cz/.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz