Zpravodajství

Začíná školní rok, školáky čekají změny

Začíná školní rok, školáky čekají změny
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

První školní den je tady. Většina dětí už hezky sedí v lavicích a poslouchá projev ředitele školy ve školním rozhlase, fasuje učebnice a linkuje sešity. Prázdniny jsou pryč, zase je tu období povinností. Aby se školákům jejich školní úkoly snadno plnily, je dobré pořídit jim i slušné vybavení. Pokud jste tak ještě neudělali, zkuste se inspirovat následujícími řádky a připravte si dost peněz.

Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Koupit správnou aktovku je alchymie

Základním vybavením a chloubou každého školáka je co? No přeci aktovka a pouzdro na psací potřeby. Pamatujete si? Kdo měl vychytanější pouzdro, byl větší král. A aktovka? Hlavně ne stupidního Mickey Mouse. Dneska frčí například Harry Potter. Víc než vzhled, kterému přikládá důraz jen dítě samo, by nás rodiče ale měla zajímat aktovka po zdravotní a funkční stránce.

Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Jak by tedy měla správná brašna vypadat?

Začneme už zmíněnými obrázky, kterých by mělo být dostatečně. Na žádné školní brašně by neměly chybět odrazky. I tady platí, čím více, tím lépe. Na svačinu je nejlepší oddělená kapsa, do které u lepších aktovek pasuje speciální plastová krabička.

"Aktovka by měla mít hodně kapes, aby se dítě naučilo organizovat si věci a tvořit si v nich systém, což zatím neumí," vysvětlila serveru nova.cz docentka Hana Houštíkouvá z dětského oddělení Tomayerovy nemocnice. Šetřit se na školní aktovce rozhodně nevyplácí. Skutečně kvalitní pořídíte i za 2000 korun.

Zdravotní prvky

"Popruhy mají být široké a nastavitelné, aby nedocházelo k nesprávnému formování zad. Záda aktovky pevná, polstrovaná, ale přitom prodyšná. To samé platí i o konstrukci školní brašny," říká Houštíková. Přece jen budou v ní nosit knihy, sešity a kdoví, co ještě.

"Dohlédněte na to, aby byla pevná, s nepromokavým povrchem a měla by pochopitelně sedět. Takže by neměla být větší než školák samotný, ani ne moc do stran, a hlavně by měla být veselá," doplnila pro nás docentka Hana Houštíková.

Podle obchodních řetězců i internetových papírnictví jsou letos ve velké oblibě motivy z animovaného filmu Auta, populární jsou stále také Piráti z Karibiku nebo Spiderman. Mezi zvířecími postavami je stálicí Medvídek Pú.

Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Sešity spolykají nemalé peníze

Školní brašna ale není to jediné, co budete muset svým dětem do školy pořídit. Podle vedení škol budete muset hradit hlavně pracovní sešity, psací potřeby nebo kružítka. Na rozdíl od učebnic, které mají děti od škol na daný rok zapůjčené. Jiné je to na soukromých školách, kde si děti učebnice kupují. Ale ani to není jednoznačné. Některé školy mají vyšší školné a učebnice zadarmo. Jinde mají školné nižší a za učebnice se platí.

Na prvním stupni se používají sešity s úlohami zejména v českém jazyce a matematice, na druhém při výuce jazyků. Jejich cena obvykle přesahuje sto korun. Pracovní sešit do angličtiny vás kupříkladu přijde na necelé dvě stovky. Pokud s tím nesouhlasíte a dětem pracovní sešit koupit prostě nechcete, zapůjčí ho dítěti škola. V tom případě do něj ale nemůže psát přímo, ale pouze přes fólii.

Obědy ve školní jídelně

Nejvíc dáte nejspíš za pravidelnou stravu ve školní jídelně. Ceny se podstatně liší podle toho, jak dokáže jídelna hospodařit a jaké služby nabízí, například výběr z několika jídel. Přesto je státem, který jídelny dotuje, přesně stanoveno rozmezí, v jakém se příspěvky rodičů na obědy musí pohybovat. Na prvním stupni základní školy je limit daný rozmezím 13,50 až 23 korun za oběd. Měsíční stravné pro prvňáky se tak pohybuje od 350 do 400 korun.

Odpolední svačinka

Jenže den začíná snídaní a pokračuje svačinou. Než se dítě dostane na oběd, mělo by se posilnit i o přestávce. Až začnete od pondělí zase připravovat dětem svačinu do školy, nezapomínejte na mléčné výrobky. Obsahují vápník nezbytný pro růst kostí a zubů.

Nejmenší děti by měly mít dvě až tři porce mléčných výrobků za den, děti starší čtyř let jednu až dvě porce denně. Jedna porce znamená 250 mililitrů mléka nebo kysaného mléčného nápoje, 125 až 150gramový kelímek jogurtu či 50 gramů sýra.

"Vhodná dětská svačina je pečivo namazané rostlinným tukem, obložené dvěma plátky tvrdého sýra a zeleninou, případně miska neslazených cereálií s ovocem a jogurtem," doporučuje vedoucí centra výživy Fakultní Tomayerovy nemocnice Pavel Kohout. Děti by měly mít možnost napít se ke svačině mléka.

Když jde školák do školy

Pokud patříte mezi rodiče, jejichž dítko jde do první třídy, měli byste potomky první dny do školy doprovázet. Upozornit na rizika silničního provozu byste ale měli i starší děti, po dvou měsících volna totiž bývají nesoustředěné.

Podle odborníka na bezpečnost silničního provozu Jaroslava Hořína by rodiče měli žáky prvních ročníků při cestě do školy upozornit na nebezpečná místa. "Měli by s nimi chodit, dokud nejsou přesvědčeni, že děti přesně vědí, kudy a jak jít," řekl s tím, že ideální doba, kterou může doporučit, je měsíc, i když to může být pro rodiče složité. Doporučuje také, aby rodič po nějaké době nechal jít školáka samotného a z povzdálí ho sledoval.

Důležité jsou reflexní prvky nejen na brašně, ale i na oblečení. Kombinace malého vzrůstu a podzimního počasí totiž způsobuje, že jsou děti velmi špatně viditelné. Pokud dítě musí přejít přes silnici, mělo by tak udělat na vyznačeném přechodu pro chodce, na kterém má dobrý rozhled. A myslete také na to, že děti mají horší odhad rychlosti a vzdálenosti vozidla.

Hlavně v první školní dny jsou školáci myšlenkami ještě na prázdninách, a na nějaká pravidla vůbec nebudou myslet.

Ve střehu bude i policie

Na první školní den se v Praze nepřipravují jenom školáci a učitelé, ale i strážníci městské policie. Zvláštní pozornost budou věnovat prvňáčkům. V okolí škol se také zaměří na měření rychlosti. V pondělí bude před školami v pohotovosti více než 200 strážníků. Svou pozornost zaměří na veřejná prostranství a komunikace před vytipovanými základními školami, kde je silný provoz. Také budou střežit celkem 159 přechodů u 148 pražských škol.

Tradiční kontroly dopravy související se začátkem školního roku navíc od 3. do 7. září doplní akce Zebra. Policisté budou během ní kontrolovat, zda chodci správně přecházejí silnice. Slogan "Zebra se za tebe nerozhlédne" má upozornit na skutečnost, že vstupem na silnici bez rozhlédnutí člověk riskuje vlastní život.

"Do akce Zebra se zapojí i pražští policisté a městští strážníci, kteří ukázněné chodce odmění drobnými dárky a neukázněné potrestají," řekl serveru nova.cz mluvčí policie Tomáš Hulan.

Další prázdniny čekají školáky ve čtvrtek 25. října a pátek 26. října. Vánoční prázdniny začnou v sobotu 22. prosince a skončí ve středu 2. ledna.

Topolánek řekl deváťákům: Využijte šancí, studujte doma i venku 

Premiér Mirek Topolánek při návštěvě základní školy v pražské Umělecké ulici přiznal, že současným mladým lidem upřímně závidí možnost studovat a pracovat v zahraničí. Vyzval proto studenty devátých tříd, aby toho využili a získávali vzdělání a zkušenosti nejen doma.

"Vy jste generace, která se narodila už do svobodné země, a na rozdíl ode mě můžete studovat i pracovat kdekoliv v Evropě. To je věc, kterou my jsme nezažili. Trochu vám ji závidíme, zkuste této možnosti využít," prohlásil předseda vlády.

Studentům řekl, že jejich pocity docela dobře zná - Topolánkův syn Tomáš dnes rovněž nastoupil do deváté třídy jiné pražské školy. "Vím, o čem přemýšlí. Má zhruba tak dva závity, jeden je na holky a ten druhý na golf. Nic jiného ho nezajímá," poznamenal s nadsázkou premiér.

I jeho syn si ale prý uvědomuje, že v posledním ročníku základní školy ho čeká rozhodování, co dál. "Evidentně budete studovat. To neříkám proto, že bych znal vaše studijní výsledky, ale protože si myslím, že nemáte jinou možnost," řekl deváťákům Topolánek.

Poté zamířil mezi nejmladší děti. Prvňáčkům popřál, aby si ve škole našli nové kamarády a vydrželo jim nadšení z prvního školního dne. "Naučíte se písmenka, budete umět číst, a to vás bude bavit," uvedl ministerský předseda. Když se zeptal, komu se dnes do školy nechtělo, zvedla se ve třídě jediná ruka. "Zítra už budeš rád," povzbudil chlapce Topolánek.

Právě žáky prvních a také šestých ročníků čekají od tohoto školního roku velké změny a jiný systém výuky. Místo osnov budou učitelé předávat dětem znalosti podle vlastních vzdělávacích programů, které si školy vytvořily. Smyslem školské reformy je pomáhat žákům utvářet si praktické životní dovednosti, naučit se komunikovat a řešit problémy.

Nový školní rok začíná také v době, kdy školské odbory pokračují ve stávkové pohotovosti kvůli platům. Ministryně školství Dana Kuchtová (Strana zelených) tvrdí, že závazek vlády navýšit příští rok mzdy v rozpočtové sféře maximálně o 1,5 procenta platí i pro učitele. Mzdy ve školství by ale mohly podle ní v příštím roce nakonec stoupnout kvůli úbytku žáků a odchodu pracovníků ze škol více, odhadem až o tři procenta.

Školáky čekají změny

Více než 93 000 dětí přišlo v pondělí poprvé do škol. Společně s žáky šestých ročníků je čeká výuka podle školních vzdělávacích programů, které si týmy pedagogů samy vytvořily. Politici přišli učitelům popřát úspěch při zavádění reformy. Odboráři však mají obavy, že pokud pedagogům porostou platy navrhovaným tempem, nebudou mít k proměně škol dostatečnou motivaci.

Základní školy oficiálně zahájily vzdělávání v souladu s reformou, přinést by jim měla více prostoru k výuce podle uvážení vedení, pedagogů, zřizovatelů a rodičů žáků. Smyslem reformy je pomáhat žákům utvářet si praktické životní dovednosti, naučit se komunikovat a řešit problémy.

"V tom smyslu jsme připravili náš školní vzdělávací program, který nechce zahltit děti vědomostmi a nechce žádné encyklopedické znalosti, ale naučit je praktické vědomosti využívat v životě," řekla například ředitelka základní školy v Dolních Břežanech u Prahy Iva Fischerová.

Pedagogové tvrdí, že jsou na výuku podle vlastních dokumentů celkem připraveni a nemyslí si, že změny budou výrazné. "Vzhledem k tomu, že uplatňujeme metody a formy práce, které se promítají do vzdělávacího programu a používali jsme je už předtím, tak půjde hlavně jen o to ohmatat si to a skloubit," řekla ČTK například ředitelka malé Základní školy v Halži na Tachovsku Hana Fukalová.

Revoluci ve školství neočekává ani vedoucí magistrátního odboru školství v Brně Martin Jelínek. Tvrdí, že mnoho škol ve městě už se specializovalo. "Změna bude spočívat pouze v tom, že teď to bude oficiálně uvedeno ve školních vzdělávacích programech," řekl. Školám to prý přinese výhodu v tom, že specializaci se nebudou učitelé a děti věnovat mimo vyučování v doplňkových hodinách, ale v rámci řádné výuky.

Premiér Mirek Topolánek na dnešním setkání s novináři vyjádřil přesvědčení, že změna nebude rychlá, ale postupná - jak budou přicházet kantoři schopní učit podle nových postupů.

Ani rodiče dětí, které dnes nastoupily do prvních tříd, nečekají, že se jejich děti budou učit výrazně jinak, než se učily žáci v minulých letech.

Jedna z maminek například řekla, že nejvíce bude záležet na učitelích, zda skutečně vzali reformu za svou. Podobný názor má ministryně školství Dana Kuchtová (SZ), která přišla popřát úspěchy se zaváděním školních vzdělávacích programů učitelům do pražské Základní školy Bohumila Hrabala. Myslí si, že je důležité, zda pedagogové chápou smysl reformy a budou se chtít inspirovat k dalšímu zkvalitňování programů i výuky.

K motivaci pedagogů uskutečňovat změny jsou však skeptické školské odbory. Obávají se, že reálné platy pedagogů klesnou, což může reformu školství ohrozit. Ministryně tyto obavy nesdílí. Tvrdí, že platy porostou o více než 1,5 procenta, kvůli úbytku žáků a odchodu pedagogů by mohly nakonec stoupnout o procenta tři. Odboráři o takovém růstu pochybují, navíc si myslí, že by ani tak nepokryl inflaci, pokračují proto ve stávkové pohotovosti.

Drobnou kritiku reformy si v projevech ve dvou základních školách v Sadské a Lysé nad Labem dnes neodpustil prezident Václav Klaus. "Bylo by nerozumné učit děti komunikovat, a ty by přitom neuměly malou násobilku. Kalkulačka vám ukáže výsledek, ale důležité je vědět jak se k němu dobrat," řekl Klaus, kterému se nelíbí také některé nové názvy předmětů. "Věřím, že učitelé si s tím rozumně poradí," dodal prezident.

Do základních škol bude v letošním školním roce docházet téměř      850 000 žáků, tedy asi o 26 600 méně než loni. Do lavic středních škol zasedlo skoro 515 000 žáků, což je asi o 6000 méně než loni. O prázdninách se kvůli úbytku žáků v některých krajích slučovaly školy, snižování jejich počtu bude pokračovat i ve školním roce.

 

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz