Zpravodajství

Analogové vysílání na Domažlicku skončilo

Do historie televizního vysílání se v noci zapsalo Domažlicko. Přesně o půlnoci přestal vysílač Vraní vrch šířit v tomto regionu analogový signál. Divákům, kteří se na to včas nepřipravili, jsou staré televize k ničemu.

Změna analogového vysílání na Vraním vrchu na digitální nebyla technicky náročná. K přepnutí došlo v Praze na centrálním pracovišti Českých radiokomunikací. V tu chvíli se divákům na Domažlicku, kteří se na tuto změnu včas nepřipravili objevilo na obrazovkách zrnění.

Na pozemní vysílání analogového signálu z Vraního vrchu byla na Domažlicku závislá většina z 80 tisíc domácností. A když tady probíhala poměrně dlouhá informační kampaň, řada lidí to nechala na poslední chvíli a nebo to vůbec neřešila.

Set-top-boxy jdou na dračku

"Nebyl čas, běžím na poslední chvíli," shodli se ve frontě před jedním specializovaným obchodem mnozí Domažličané. "Nedá se nic dělat, opravdu to jen zrní," poznamenal Petr Kořínek. I on zamířil pro set-top box. Stejný cíl nákupu měla také Miroslava Kůstová a její matka. "Set-top boxů budeme potřebovat víc, ale nedá se nic dělat, přeci si nenecháme ujít seriály," uvedla Kůstová.

Podrobnosti o digitalizaci na Domažlicku naleznete ZDE

Někteří ale nenechali nic náhodě, i když digitalizace zatížila rodinné rozpočty.

Na fasádách a střechách domů se nově tyčí množství satelitních talířů.
I když si lidé chválí kvalitnější obraz a možnost naladit více kanálů, někde jsou problémy. Digitální signál například špatně přijímají lidé z Klenčí pod Čerchovem, v Bělé nad Radbuzou, České Kubici nebo Všerubech.

Domažlicko je tzv. modelový příklad. V dalším období bude vypínání analogového vysílání probíhat i na dalším území České republiky podél hranic proti směru hodinových ručiček.

Přechod na digitální vysílání ukončí v České republice kompletní vypnutí analogu 10. října 2010.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz