Zpravodajství

Do Luštěnic dorazily luxusní ameriky

Americké automobily vyrobené na počátku minulého století i ty, které opustily výrobní linky teprve nedávno, se tento víkend sjely do Luštěnic na Mladoboleslavsku. Důvodem byl šestý ročník akce American Day, která je považována za největší český sraz "amerik". "Letos dorazilo na 410 burácejících vozidel, což je účastnický rekord," řekl serveru nova.cz mluvčí Cadillac klubu ČR Jiří Rychnovský.


Oko automobilových fajnšmekrů nezůstalo suché

Automobiloví fanoušci se nejspíš rozplývali blahem. Kromě klasických cadillaců, chevroletů, lincolnů nebo mustangů byly v areálu k vidění i džípy, populární hummery nebo klasický americký kamion. Nechyběl dokonce ani typický žlutý školní autobus, který tentokrát plnil funkci občerstvovací stanice.

Bez povšimnutí nemohl zůstat český drag tým BIG RED Poláček-Bamberger s opravdovým dragsterem vyrobeným v USA. Červený speciál Ford '34, pod jehož kapotou pracuje motor vyladěný na 1000 koní, si získal alespoň na chvíli pozornost snad každého.

Atmosféru americké nekonečné silnice Route 66 ale připomínaly jiné vozy. Když jeden z účastníků nastartoval svůj Buick Elektra z roku 1972, nemohl to přeslechnout nikdo. Pod jeho kapotou se totiž schovává téměř osmilitrový motor.

Jen několik metrů od sebe postavili své miláčky majitelé vozů Ford T a Ford Hot Rod. Obě auta od sebe dělí více než 80 let. "Téčko je z roku 1923, ale i teď dovede jet okolo 80 kilometrů, když správně nastavíte všechny páčky, aby se vůbec rozjelo," řekl jeho vlastník.

Svítící zadky

Na programu srazu bylo také soutěžení. Například v pátek se soutěžilo v disciplíně "svítící zadky". "Což byla soutěž o nejhezčí svítíci zadní část auta", řekl serveru nova.cz mluvčí Cadillac klubu ČR Jiří Rychnovský. Svá sličná a dobře stavěná pozadí ale přihlížejícím divákům ukázaly i krásné hostesky. 

Mezi tradiční soutěže patřilo také klání v jízdě zručnosti. A pořadatelé rozdali ceny i v dalších tradičních pěti kategoriích. Hodnotila se nejstarší amerika srazu, nejlepší renovace, nejlepší původní stav a cenu si odnesl i účastník, který přijel z největší dálky. Tentokrát si pohár vezou Švédové.

Autokino

Atmosféru dob, kdy silnice brázdily staré ameriky dokreslilo i noční autokino. Promítal se kultovní snímek Christine, hororový kousek o zabijáckém autě.

Účastníci se během neděle pomalu rozjížděli zpět k domovům, stejně tak návštěvníci, kterých letos dorazil také rekordní počet. Další sraz amerik v Luštěnicích proběhne zase za rok a pořadatelé doufají, že i tentokrát se účastníků sejde hojný počet.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz