Zpravodajství

Čechy ohrožuje nový jedovatý pavouk!

Čechy ohrožuje nový jedovatý pavouk!
Zdroj: TV Nova

V České republice zdomácněl jedovatý pavouk. Jmenuje se zápřednice jedovatá, je původem z Francie, a ještě před časem se objevoval jen místy. Teď se však nebezpečný pavouk u nás natolik rozmnožil, že už není vůbec žádnou výjimkou ho potkat. Jeho kousnutí může přitom vyvolat vážné zdravotní problémy.

Časy, kdy jsme se pohybovali v přírodě a měli jistotu, že nepotkáme jedovatého pavouka, jsou definitivně pryč. V České republice totiž zdomácněl tento exotický pavouk. Jmenuje se zápřednice jedovatá. Už to má v názvu. Je to jedovatý pavouk.

Zápřednice je původem z Francie. Vlivem globálního oteplování začíná ale migrovat více na sever. Tento pavouk je na první pohled nápadný. Je mnohem větší než ostatní pavouci žijící u nás. Nápadně také vypadá jeho zbarvení do žlutá nebo zelena.

Riziko i pro člověka

Zápřednice je jediný žijící pavouk v České republice, který je svým jedem nebezpečný i pro člověka. Kousnutí od něho může vyvolat nejen velkou bolest, ale může ho provázet i zvracení, závratě, nebo ochrnutí končetiny doprovázené pocitem dušení. Tyto příznaky však z pravidla do 24 hodin odezní.

Právě v období od začátku září až do poloviny října by měli být lidé, kteří se na loukách nebo okrajích lesů pohybují, být ve střehu. Zápřednice totiž ve svých zámotcích nakladla vajíčka a v tuto dobu by se měli malí pavoučci klubat na svět. A samice je samozřejmě o to více hlídá.

Kousnutí zápřednicí jedovatou není smrtelně nebezpečné. Produkuje totiž jen neurotický jed. Nikdo však nedokáže odhadnout, co by se stalo, kdyby kousla například alergika. V každém případě, pokud tohoto pavouka v přírodě potkáte, raději se mu vyhněte.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz