Zpravodajství

Konec násobilky a biflování na školách?

Konec násobilky a biflování na školách?
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Pondělkem začal pro téměř milión a půl žáků základních a středních škol nový školní rok. Úplně poprvé usedlo do lavic 93 tisíc prvňáčků. A právě ty a ještě žáky šestých tříd čeká jedna velká změna výuka podle nových vzdělávacích programů. Děti by se už neměly tolik biflovat, ale informace by si měly umět samy najít a zpracovat.

Do lavic po celé republice poprvé usedlo přes 90 tisíc dětí. Revoluce ve školství - tak mluví odborníci o změnách, které je čekají. Jsou první, kteří se nebudou učit podle ministerských osnov. Česká školní inspekce například již nebude kontrolovat, zda žáci umějí násobilku.

Ředitelé mají výrazně větší svobodu - například jen na nich je, kdy a jakému jazyku se děti budou učit nebo zda a které předměty spojí do větších celků. Jedno omezení tu ale přece jen je.

"Musí se naučit danou sumu vědomostí, musí dojít k cílovým kompetencím," říká ministryně školství Dana Kuchtová.

"Kdo promešká tyto chvíle, tak se to ve zbytku života těžko dohání," varuje prezident Václav Klaus.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Národního ptáka si letos nezvolíme. Anketa se odkládá na příští rok

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odkládá anketu o národního ptáka na rok 2023. V pondělí to potvrdila mluvčí úřadu Dominika Pospíšilová. Podle mní ministerstvo pro tento rok řadu velmi naléhavých priorit, ať už legislativních nebo dotačních k rychlé pomoci proti energetické chudobě a úspěšné zvládnutí české předsednictví EU, proto se osvětová kampaň podle dohody s Českým svazem ochránců přírody uskuteční v roce 2023. Česko tak minimálně do příštího roku zůstane jednou z mála evropských zemí, která nemá svého národního ptáka. S výběrem by kromě České společnosti ornitologické měla pomoci hlavně veřejnost.

Píše se na Deník.cz