Zpravodajství

Chvaletice si oddechnou od skládky

Chvaletice si oddechnou od skládky

Obyvatelé Chvaletic si mohou částečně oddechout. Z nebezpečné skládky, kterou našli před více než rokem jen několik set metrů za obcí, by měl dnes odjet poslední transport s chemikáliemi. Celková likvidace skládky ale potrvá ještě řadu měsíců.

Zdroj: TV Nova

Mimořádná bezpečnostní opatření budou dnes provázet odjezd posledních kontejnerů s chemikáliemi z Chvaletic. Extrémně nebezpečné látky budou po celou cesty do ostravské spalovny pod dohledem policie i hasičů.

Nákladní vozy odvezou celkem čtyři kontejnery, které obsahují nebezpečné látky.

Chemikálie likvidují pracovníci na nelegální skládce, kterou před více jak rokem odhalili odborníci. Dnešní poslední konvoj ale neznamená kompletní vyčištění celého objektu.

Ještě v průběhu dalších měsíců bude specializovaná firma likvidovat další látky tak, aby celý areál předala vyčištění v průběhu listopadu.

Likvidace mimořádně nebezpečných chemikálií už Pardubický kraj stále desítky milionů korun.

Až budou všechny chemikálie pryč budou ještě pracovníci inspekce životního prostředí zjišťovat, jaký měla nelegální skladka konkrétní dopady na životní prostředí.

Stát už dal miliony

Stát loni poskytl Pardubickému kraji na sanaci areálu deset milionů korun, již předtím uvolnil pro tyto účely kraj a Česká inspekce životního prostředí 770.000 korun.

Vloni na podzim ale peníze došly a čekalo se na další finanční injekci. Letos v únoru získal kraj na dokončení likvidace od ministerstva financí zálohu 15,4 milionu korun.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz