Zpravodajství

VIDEO: Chvaletický odpad likviduje ostravská spalovna

VIDEO: Chvaletický odpad likviduje ostravská spalovna

Krátce po půlnoci odjel z nelegálního skladu ve Chvaleticích konvoj s posledními čtyřmi kontejnery vysoce nebezpečných látek do spalovny v Ostravě. Na osmihodinnou cestu se tak za dohledu policie vydalo 45 tun hořlavin. Práce na likvidaci chemikálií jsou tím prakticky u konce.

Zdroj: TV Nova

Transport nebezpečného odpadu z nelegálního skladu u Chvaletic na Pardubicku dorazil dnes krátce po 6:30 do spalovny v Ostravě.

Nákladní automobily přepravily celkem 41 tun toxických odpadů. Spalovna je bude likvidovat přibližně jeden až dva měsíce. Řekl to obchodní ředitel spalovny Ladislav Dvorník.

Zbydou jen emise

Po likvidaci v pecích spalovny z nebezpečných látek nezbude žádný odpad. "Jsou to jen emise, které ale splňují veškeré požadavky legislativy České republiky a Evropské unie," řekl.

Byl to poslední transport toxických odpadů z Chvaletic. Zůstanou tam už jen méně nebezpečné odpady, které budou zlikvidovány do 14. září.

Ve Chvaleticích policisté a inspektoři životního prostředí objevili v polovině loňského června skladiště nebezpečných chemikálií v bývalém průmyslovém areálu. Na místě se našly kromě tlakových lahví s bojovým plynem fosgenem a jinými plyny i stovky tun kyanidů, solí těžkých kovů, radioaktivní látky a další sloučeniny a rovněž upravené plynové pistole.

Do Ostravy byly převezeny nebezpečné odpady na dvou nákladních soupravách se čtyřmi kontejnery, doprovázely je na začátku a na konci vozy policie, součástí konvoje byla i auta hasičů a speciální chemické vozidlo společnosti Dekonta, která obsah skladu ve Chvaleticích likviduje.

Trasa vedla přes Čáslav, Havlíčkův Brod, po dálnici D1 směrem na Brno, přes Olomouc a Hranice na Moravě. Do spalovny v Ostravě již podobné transporty z Chvaletic putovaly stejnou cestou dvakrát. Další nebezpečné odpady skončily ve spalovně v Ústí nad Labem.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz