Zpravodajství

V Česku silně prší a čekají se vichřice

Do Česka přišly silné deště a vichřice. Zejména na Moravě a ve Slezsku má spadnout toto léto dosud nevídané množství srážek. Déšť a silný vítr již dorazil i do Prahy. Očekávají se vzestupy hladin řek, úřady varují před povodněmi. Nepříznivé počasí a vítr má ve čtvrtek ráno ještě narůstat, v pátek se situace uklidní, uvedla pro nova.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Na Moravě a ve Slezsku, kde si lidé během léta stěžovali na nedostatek vláhy, má spadnout extrémních 120 milimetrů srážek. Vichřice se má přehnat přes Beskydy a Novohradské hory. Na východní Moravě bude pršet až do pátku, uvedla Honsová.

Na území ČR fouká studený vítr ze severu. Vysoký tlak vzduchu je nad Irskem. Ve čtvrtek se očekává vichřice o rychlosti až 125 kilomterů za hodinu. Na čtvrtek vyhlásil Český hydrometeorologický ústav povodňovou pohotovost pro Jihočeský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský kraj.

Podle ČHMÚ může nepříznivé počasí v následujících dnech ohrozit životy lidí a způsobit velké materiální škody. Meteorologové proto obyvatelům postižených krajů radí, aby omezili pohyb venku, a zejména aby se nezdržovali v blízkosti vyšších a starších budov a stromů.

Topná sezóna začala

Na některých místech již předčasně začala topná sezóna. A to i přesto, že oficiální start se zatím neočekával. Topí se podle našich informací již v některých panelových domech v Praze ale i ve Slezsku. 

V Brně a některých dalších částech Jihomoravského kraje se má začít topit od čtvrtka. Teplárenské firmy zahájí sezonu kvůli chladnému počasí o měsíc dřív než loni.

Lidé budou většinou topit za stejné peníze jako na začátku roku. Například na Kyjovsku si ale mírně připlatí, na dodávky tepla navíc musejí počkat nejméně do tohoto víkendu. Počasí je tam zatím příznivější než jinde v regionu.

Oficiálně začíná topná sezona vždy 1. září. Firmy ale musejí kotle pustit ve chvíli, kdy průměrná teplota dva dny za sebou nepřekročí 13 stupňů. Loni to bylo až v polovině října, letos se ochladilo o víc než měsíc dřív. "V úterý bylo 11 stupňů a dnes je to ještě méně. Pokud se dnes teplota ještě výrazně nezvedne, začneme ve čtvrtek topit," uvedla Ludmila Opluštilová z firmy Bytové hospodářství Vyškov.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz