Zpravodajství

Slováky pobouřila kampaň proti potratům

Obrovský rozruch vyvolaly na Slovensku billboardy, na kterých je fotografie lidského plodu v jedenáctém týdnu těhotenství těsně po interrupci. Neziskové organizace se takto snaží přesvědčit lidi o tom, že interrupce je podle nich násilím. Kampaň se ale setkala s odmítavým postojem, mnohé pobouřila.

Na pětistech billboaredech a stovce plakátů sledují Slováci dennodenně autentickou fotografii interrupce. Organizace, která za kampaní stojí ale její drsnost obhajuje a interrupci přirovnává ke genocidě. Podle statistik jde totiž o 1,4 milionu lidí za 50 let, kteří zemřeli, aniž by se narodili.

Drastické, odstrašující fotografie jsou i na krabičkách cigaret. Kampaň proti kouření se ale prý s touto nedá srovnávat.

Rozdílné názory

Na Slovensku mají gynekologové možnost odmítnout interrupci. Ministerstvo zdravotnictví chtělo tuto výsadu omezit. Pod tlakem veřejného mínění to ale neudělalo.

Na Slovensku lékaři přesto provedou několik desítek interrupcí. Některé ženy tvrdí, že právě takového fotky dokáží jejich rozhodnutí změnit.

Psychologové jsou proti

Kampaň se nelíbí ani psychologům. A to ještě z jednoho důvodu. Fotka podle nich může traumatizovat ženy, které interrupci podstoupily.

Stížnostmi na kampaň se teď bude zabývat i Rada pro reklamu.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz