Zpravodajství

Taxíkáři si účtovali za kilometr i 90 korun, soud s tím nic neudělal

Taxíkáři si účtovali za kilometr i 90 korun, soud s tím nic neudělal
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Městský správní soud v Praze ve čtvrtek rozhodl ve prospěch taxikáře, který dostal téměř stotisícovou pokutu za to, že účtoval vyšší cenu, než stanoví vyhláška. Soud označil v rozsudku za zcela legální jednání taxikářů, kteří si účtovali až 90 Kč za kilometr jízdy. „Soud tak dal za pravdu tvrzení taxikářů, že "Zákon o cenách připouští regulaci jen v případech, kdy je trh ohrožen účinky hospodářské soutěže či v mimořádných případech", což se prý v Praze nestalo," informoval o případu člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Taxíkáři tak v podstatě mohou zdražovat, jak se jim líbí a nikdo s tím nic neudělá.

„Dále soud konstatoval, že městská vyhláška regulující cenu jízdného nemůže být nadřazená zákonu. S tím však zásadně nesouhlasíme," dodal Okamura.

"Ten člověk nebyl žádný podvodník, vyšší cenu měl vyznačenou na dveřích, tutéž účtoval a vždy podle pravidel vydal na tuto cenu podepsanou stvrzenku," řekl právní zástupce taxikáře advokát Kolja Kubíček.

Taxikář podal žalobu na ministerstvo financí a soud napadené rozhodnutí ministerstva zrušil. Ministerstvo se nevypořádalo s námitkou, že cena může být vyšší než stanovená, a to o rozdíl v ekonomicky oprávněných nákladech, který odpovídá odlišným podmínkám poskytované služby, sdělil  Ryba.

Problém taxíkářů ohrožuje i cestovní ruch

Nikdo totiž nevzal vůbec v potaz fakt, že se jedná o mimořádný případ, jelikož Praha je přímo závislá na příjmech z cestovního ruchu. Praze totiž každoročně ubývají západoevropští, tedy Právě ti nejsolventnější turisté, dokládají to jasně statistiky ČSÚ.

Hlavním důvodem je podle Okamury právě dlouhodobé neřešení zásadních problémů, jako je taxislužba, což má za následek stále ubývání zahraničních turistů v Praze.

„Zahraniční turisté mají v každém průvodci napsáno, že se u nás okrádá a pak jsou od návštěvy Prahy odrazeni," uvedl Okamura.

V Praze je na cestovním ruchu závislých na příjmech z cestovního ruchu asi sto tisíc obyvatel. To znamená, že problém taxislužby může podle Okamury poškodit ekonomiku, stejně tak může mít negativní dopad i v zaměstnanosti v Praze.

„Soud vůbec nevzal v potaz, že díky chování taxikářů, je již Praha bohužel negativně světoznámě proslulá. To také není mimořádný případ," diví se Okamura.

Taxíkáři tak budou moci okrádat dál

Čtvrteční rozsudek tak podle Okamury „ legalizuje" chování taxikářů, kteří tak budou moci beztrestně pokračovat v bezohledném "okrádání" turistů, kteří samozřejmě netuší, že si někdo může dovolit legálně naúčtovat 90 Kč i více za kilometr, tedy mnohem více než v nejvyspělejších státech EU.

Může se vám tak do budoucna stát, že cesta taxíkem, za kterou jste zaplatil v řádu pár stovek, vás vyjde na několik tisíc korun.

Je vina turistů, že si nepřečetli ceník na dveřích taxíku ?

„Problémem je však z našeho pohledu i fakt, že za celých 18 let od roku 1989 neprosadil pražský Magistrát do Parlamentu návrh zákona, který by řešil specielně taxislužbu. To už mohl pražský Magistrát udělat dávno! Pak by byl tento zákon nadřazený zákonu o cenách, kterým argumentují taxikáři i soud. Pražský Magistrát ovšem v tomto ohledu neudělal vůbec nic," tvdí Okamura.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz