Zpravodajství

Soud bude o kauci pro Spyru rozhodovat v úterý

Polskému lobbyistovi Jacku Spyrovi se v jasnějších konturách rozsvítila naděje, že bude propuštěn z vazby. Spyra nabídl dvoumilionovou kauci. O přípustnosti kauce a její výši bude v úterý rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 4. Našemu serveru to sdělila Spyrova advokátka Klára Slámová. Tuto informaci potvrdil i místopředseda soudu Jaroslav Pytloun.

"Pokud by se státní zastupitelství vzdalo práva na odvolání proti verdiktu o propuštění na kauci, mohl by být Spyra propuštěn velmi brzy," uvedla Slámová. "Kolega bude o kauci rozhodovat v úterý," uvedl Pytloun.

Spyra majiteli společnosti Agrofert Andreji Babišovi údajně nabízel, že ho za úplatek deset milionů korun zbaví problémů s jeho vyšetřováním v Polsku. Prý mu řekl, že v Polsku mají vysocí státní představitelé zájem na jeho kriminalizaci a že může tuto snahu zastavit. Agrofert na něj proto podal trestní oznámení. Kriminalisté lobbistu zadrželi přímo na schůzce, na které měl zástupce firmy Spyrovi peníze předat.

Český petrochemický podnik Unipetrol získal před dvěma lety v privatizaci polský koncern PKN Orlen. Okolnosti privatizace a podezření z korupce vyšetřovali čeští i polští kriminalisté. V Česku dění kolem Unipetrolu rozvířila zejména nahrávka skryté kamery, na které si někdejší šéf kabinetu bývalých sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel údajně řekl o pětimilionový úplatek.

Chtěl ho prý za to, že doporučí a dostane "zpět do hry" o Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Seta, na kterou měl údajně úzké vazby podnikatel Tomáš Pitr, bojovala se společností Agrofert o to, kdo se stane po prodeji Unipetrolu polskému koncernu českým partnerem Orlenu. Pro případ se vžilo označení "pět na stole v českých".

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz