Zpravodajství

V Česku chybějí mamografy, na vyšetření se musí dlouho čekat!

České republice má chybět dalších nejméně deset mamografů na preventivní vyšetření rakoviny prsou. Tvrdí to Asociace mamo-diagnostiků. V některých centrech se na vyšetření čeká i několik měsíců. U VZP leží žádosti na šest přístrojů, pojišťovna si ale chce nechat nákup posvětit ministerstvem zdravotnictví. To ale tvrdí, že rozhodnutí je jen na pojišťovně.

Na bezplatné mamografické vyšetření mají nárok ženy od 45 do 69 let každé dva roky. VZP teď najednou pozvala na vyšetření 640 tisíc žen, a také proto teď screeningová centra praskají ve švech. Snesitelné objednací lhůty jsou někde jen díky posílení směn nebo víkendovému provozu.

VZP: přístrojů je dost

Po celé zemi je 59 screeningových center. Ta by podle mamodiagnostiků potřebovala posílit minimálně o dalších deset přístrojů. Podle VZP je ale zatím zbytečné další přístroje pořizovat. Síť je prý dostatečná, delší lhůta je způsobená jen jednorázovou sezónní akcí.

VZP má teď na stole šest žádostí o schválení mamografů. Pojišťovna je prý ale schválí až po té, co potřebu nákupu nových přístrojů potvrdí takzvané odborné fórum, tedy skupina odborníků v tomto oboru na Ministerstvu zahraničí. To ale tvrdí, že pojišťovna na žádné zasedání odborníků čekat nemusí a může o mamografech rozhodnout sama.

VZP ale trvá na tom, že nákup dalších šesti mamografů schválí jedině až po poradě s odborným fórem na Ministerstvu zdravotnictví. Komise odborníků ale zasedne nejdřív ke konci roku

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz