Zpravodajství

Pražský dopravní podnik pouští zaměstnancům žilou

Pražský dopravní podnik pouští zaměstnancům žilou

Pražský dopravní podnik spustil první fázi propouštění. Jde zatím asi o pět set zaměstnanců. Zatímco podle vedení podniku jde o nutnost, odboráři upozorňují, že větší úbytek lidí se může projevit i na bezpečnosti cestujících.

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

O propouštění pražský hromadný dopravce informoval letos na začátku roku. Následovaly protesty odborářů, které vyvrcholily stávkovou pohotovostí. Podle Odborové rady DP ale tehdy dostali odboráři od vedení garance, že snižování počtu zaměstnanců se uskuteční podle strategického finančního plánu na období do roku 2009, a pohotovost proto následně odvolali.

Podle tehdejších informací chtěl podnik snížit počet pracovníků v letech 2005 až 2009 o tisícovku. Ve stejné době hodlá přijmout 250 až 300 řidičů a provozních zaměstnanců. Podnik se údajně snaží využívat přirozeného úbytku, tedy například odchodů do důchodu, na mateřskou dovolenou, nebo rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnanců. Letos mělo podnik opustit 300 zaměstnanců, s čímž odboráři při kolektivním vyjednávání souhlasili.

Dopravní podnik denně přepraví více než tři miliony cestujících. Některé činnosti zrušených nebo redukovaných oddělení převezmou externí dodavatelé.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz