Zpravodajství

Přejděte k hasičům, poradila Parkanová vojákům z Hlučína

Ministerstvo obrany už má jasno, které armádní záchranné prapory zruší. Redukce posádek je jedním z opatření, které má přinést úspory v rozpočtu. Ministryně Parkanová chce během tří let propustit téměř čtyři tisíce lidí. Rozhodnutí ministerstva ale provázejí protesty starostů i občanů. Opozice ho považuje za nekompetentní a chaotické.

Ministerstvo obrany chce v letech 2008 až 2010 v rámci transformace armády každý rok snížit počet zaměstnanců až o 1200. Kterých součástí armády se budou personální změny týkat se prý zatím nedá říct. V armádě podle loňských údajů působí asi 25 000 profesionálních vojáků a 20 000 občanských zaměstnanců.

Redukce počtu zaměstnanců armády je jednou z částí materiálu, který plánuje ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) předložit vládě do konce září.

Armáda musí utahovat opasky

Armáda musí kvůli snižujícím se výdajům šetřit. Škrty v rozpočtu by se měly podle mluvčího Čírtka mimo jiné dotknout fungování vzdušných i pozemních sil nebo generálního štábu. Mluvčí zároveň uvedl, že cílem ministerstva je vojsko zeštíhlit tak, aby armáda byla schopná plnit úkoly vyplývající z členství v NATO, EU nebo OSN.

Posádka v Jindřichově Hradci zůstane

Ještě před několika dny se z ministerstva ozývalo, že chce zrušit záchranný prapor v Jindřichově Hradci. Teď je ale všechno jinak. Ministryně Parkanová přiletěla v úterý hejtmanovi Jihočeského kraje osobně oznámit, že zdejší posádku nezruší. Jen bude mít jiný úkol. Podle ní by měla z praporu vzniknout něco jako lehká motorizovaná jednotka.

Podle opozice to ukazuje, že ministryně nerozhoduje na základě analýz, ale podle politických tlaků uvnitř vládní koalice.

Uvažovalo se i o zrušení praporu v Bučovicích, i tady se ale ozval hejtman a posádka zůstane.

Prapory jsou užitečné, ale nákladné

Podle Parkanové jsou prapory obecně sice užitečné, ale náklady na jejich udržování příliš vysoké. Jen loni stály skoro jednu miliardu korun, jejich zásahy přitom měly hodnotu kolem 12 milionů.

Krajští hejtmani záchranné prapory podporují. Podle Čírtka by se také část záchranných útvarů mohla přeměnit na ženijní jednotky, které by mohly působit také v zahraničních misích nebo plnit jiné vojskové úkoly.

Osud vojáků z Hlučína

Zato záchranný prapor z Hlučína na Opavsku bude zredukován a převeden pod křídla ministerstva vnitra. Záchranný prapor z Hlučína na Opavsku by se  podle Parkanové mohl stát součástí hasičského sboru. "Je docela možné, že se povede celý hlučínský záchranný prapor, tedy nejen techniku a nemovitosti, včetně lidí převést do hasičského záchranného sboru," uvedla ministryně. Hasiči se podle ní o tomto praporu vyjadřují velmi dobře a o převedení vojáků k hasičům se jedná. 

Opozice hudruje

Opoziční sociální demokraté ale viní Parkanovou, že neplní vládní programové prohlášení, podle kterého armádní rozpočet v letech 2008 a 2009 neklesne pod 1,55 procenta HDP. Z návrhu státního rozpočtu je podle místopředsedy sněmovního výboru pro obranu Antonína Sedi (ČSSD) zřejmé, že bude ministerstvo hospodařit s výdaji jen o něco málo vyššími než 1,44 procenta HDP. Ministryně podle Sedi mění armádu v expediční sbor na úkor obrany republiky a jejích obyvatel.

Už ve středu má o rušení posádek jednat sněmovní výbor pro obranu příští týden pak bezpečnostní rada státu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz