Zpravodajství

Učitelé: dejte nám víc peněz, jinak jdeme do stávky!

Učitelský stav se bouří. Chtěli dostat přidáno. Jejich prosby byly sice vyslyšeny, platy ale zaměstnancům státu a veřejného sektoru stoupnou jen o 1,5 procenta. Víc už z rozpočtu nekápne a podle učitelů je to žalostně málo. Ve středu proto vyrazí na demonstraci.

Je to přesně sedm dní, co se ve školách znovu učí. Osmý den se místo do školy chystají učitelé před úřad vlády protestovat. Školství je podle odborářů ohroženo. Na navýšení platů učitelů dá vláda příští tři roky je 1,5 procenta z rozpočtu.

Řádově jde o stokoruny, což podle učitelů nepokryje inflaci ani z poloviny. Jedním dechem dodávají, že jsou nejhůře placení státní zaměstnanci a ministryně za ně nebojuje.

Učitelé si přitom oproti loňsku polepšili o 5,7 %. A teď jim ministryně slibuje, že peníze na platy budou. Úřad má prý rezervy a navíc ještě 130 miliard z evropských fondů.

Přijde jich na 500

Zhruba 500 učitelů očekává předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík na středeční demonstraci před Strakovou akademií. "Chceme ukázat, že situace je vážná, že rozvoj základního školství a úspěch školské reformy závisí na rozpočtu. Pokud bude krácen, reforma bude ohrožena," řekl Dobšík.

Protestní shromáždění je naplánováno na 14:30. V případě, že je vláda nevyslyší, odboráři zvažují i možnost stávky. Odboráři by chtěli zvýšit tarifní platy pracovníků ve školství o pět procent, nepochodili ale ani u ministryně školství Dany Kuchtové. Ta už v srpnu uvedla, že nehodlá žádat ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) o to, aby učitelům rostly platy rychleji než ostatním pracovníkům ve veřejném sektoru.

Víc peněz až příští rok

Podle Kuchtové by mzdy ale mohly v příštím roce nakonec stoupnout kvůli úbytku žáků a odchodu pracovníků ze škol více, odhadem až o tři procenta.

Rozpočet školství na příští rok by se měl podle současného návrhu meziročně zvýšit. Rezort by měl příštím roce hospodařit se 117,1 miliardy korun, zatímco letos má k dispozici ze státního rozpočtu 113,2 miliardy. Přesto nejsou spokojeni učitelé základní škol, ani akademici.

Rektoři se minulý týden rozhodli požádat Kuchtovou, aby v rozpočtu resortu hledala další prostředky pro financování vysokých škol na příští rok. Tvrdí, že podle současného návrhu rozpočtu nebudou vysoké školy schopné zajistit financování přírůstku studentů, kterých by mělo ve školách přibýt asi 15 000.

Hrozí zavíráním škol

Učitelé se před úřadem vlády sejdou přesně v době, kdy bude kabinet jednat o rozpočtu. V případě neúspěšného protestu hrozí zavíráním škol.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz