Zpravodajství

Trendy v tetování: stále frčí srdíčka, růže a kotvy

V České republice stále roste počet lidí, kteří si nechávají dělat tetování. I když podle tatérů jsou stále v oblibě tradiční motivy, jako růžičky nebo delfínci i v tomto odvětví se trendy zásadně mění.

Muži a ženy s vrtačkou v ruce až příliš připomínající tu zubařskou se ani po letech nenudí. O tetování je prý takový zájem, že si nemůžou stěžovat na to, že by neměli do koho píchnout. Na rozdíl k zubaři k nim ale chodí lidé zcela dobrovolně a rádi. Na své rozličné partie si totiž od něj nechávají tetovat ornamenty, obrázky nebo portréty. Výjimkou mezi klienty nejsou ani důchodci.

Co letí?

A co tatéři kreslí nejčastěji? I po letech vedou stále naivní kresby britského stylu jako kotvy, srdíčka a růžičky. Lidé stále touží i po zvířecích motivech, jako jsou například štíři. Naopak po dracích už takový shon není. V kurzu jsou stále pohádkové bytosti, čerti, výjimkou nejsou ani loga firem, jména milenek a milenců, geometrické obrazce kopírující tetování amerických indiánů.

Muži prý často omdlévají

Často je ale motiv na tatérch samotných. Lidé do salónu chodí často bez konkrétní představy. A jestli to bolí? Posezení v zubařském křesle je horší. Přesto do nich usedá víc žen než mužů. Ženy také snášejí bolest lépe než muži. Ti u toho prý dokonce omdlévají.

Tetování henou

Tetování henou je zakázané, ale oblíbené. Na rozdíl od normálního tetování vydrží jen dočasně, maximálně měsíc. Už v roce 2004 přitom evropské úřady upozornily, že se na zlepšení účinku heny používá látka, která způsobuje alergické reakce. Problémy s ním potvrdili i samotní tatéři.

V roce 2006 přišlo Úřadu veřejného zdravotnictví varování z evropské sítě, na jehož základě byly z trhu staženy dva druhy tetovací heny - jeden z Polska, druhý z Maroka. Oba obsahovaly látku p-fenylendiamin, která může vyvolat alergii. Hena se nemůže používat k aplikaci na kůži ani podle evropských norem. Dodržování zákazu ale hygienici nekontrolují.

Tetování henou vzbudilo u veřejnosti velký zájem, když se zpěvačka Madonna v klipu Frozen objevila s výraznými ornamenty na rukou. Dávno předtím ale tento způsob používaly a nadále používají ke zdobení ženy v Asii nebo v Africe.

Pro ty, kdo chtějí ozdobit tělo jen dočasně, existuje alternativa. Říká se tomu twinkle tattoo, je to systém, při němž se na pokožku nanese speciální lepidlo a na něj třpytivý prášek.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko dalo Ukrajině helikoptéry a tanky, uvedl americký ministr

Ukrajinská armáda nedávno od Česka dostala bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy. Po pondělním telekonferenčního jednání se spojenci to řekl americký ministr obrany Lloyd Austin. Hlavním tématem schůzky byla další vojenská pomoc Ukrajině, uvedl portál Defense One.

Píše se na Deník.cz