Zpravodajství

Moravský kras skrýval protiatomový kryt

Moravský kras skrýval protiatomový kryt
Zdroj: TV Nova

Návštěvníkům Moravského krasu se zanedlouho otevřou unikátní podzemní prostory, které armáda desítky let utajovala. V bývalém fosfátovém dolu se ukrývá plně funkční protiatomový kryt ze kterého měla armáda řídit jadernou válku.

Vstup do podzemí byl přísně střežen už za dob první republiky. Skalních katakomb tehdy využila armáda ke skladování munice. Hitler nechal v podzemí zbudovat továrnu na výrobu leteckých motorů.

V době, kdy vrcholila studená válka, si opuštěného komplexu všimli armádní plánovači. Zanedlouho vznikl přísně tajný projekt - nedobytná pevnost skrytá ve skalním masívu.

Ten objekt by měl snést přímý zásah bombou o síle 600 kg a jaderný útok o síle 10 kilotun/desetkrát silnější jak v Hirošimě. V případě jaderné krize by kryt umožnil přežít téměř dvěma stovkám vyvolených, kteří by z podzemí veleli armádě. Inženýři proto nevynechali jediný detail - bunkr má vlastní klimatizaci s obrovskými zásobami kyslíku, ložnice, jídelny, telefonní ústředny a dokonce plně funkční generálské záchodky.

Pro veřejnost bude zpřístupněn na konci října, slavnostně otevřen v březnu příštího roku

tn.cz /kar, Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz