Zpravodajství

Moravský kras skrýval protiatomový kryt

Moravský kras skrýval protiatomový kryt
Zdroj: TV Nova

Návštěvníkům Moravského krasu se zanedlouho otevřou unikátní podzemní prostory, které armáda desítky let utajovala. V bývalém fosfátovém dolu se ukrývá plně funkční protiatomový kryt ze kterého měla armáda řídit jadernou válku.

Vstup do podzemí byl přísně střežen už za dob první republiky. Skalních katakomb tehdy využila armáda ke skladování munice. Hitler nechal v podzemí zbudovat továrnu na výrobu leteckých motorů.

V době, kdy vrcholila studená válka, si opuštěného komplexu všimli armádní plánovači. Zanedlouho vznikl přísně tajný projekt - nedobytná pevnost skrytá ve skalním masívu.

Ten objekt by měl snést přímý zásah bombou o síle 600 kg a jaderný útok o síle 10 kilotun/desetkrát silnější jak v Hirošimě. V případě jaderné krize by kryt umožnil přežít téměř dvěma stovkám vyvolených, kteří by z podzemí veleli armádě. Inženýři proto nevynechali jediný detail - bunkr má vlastní klimatizaci s obrovskými zásobami kyslíku, ložnice, jídelny, telefonní ústředny a dokonce plně funkční generálské záchodky.

Pro veřejnost bude zpřístupněn na konci října, slavnostně otevřen v březnu příštího roku

tn.cz /kar, Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz