Zpravodajství

S vodícími a asistenčními psy je skoro nikam nepustí!

S vodícími a asistenčními psy je skoro nikam nepustí!
Zdroj: TV Nova

Lidé, kteří ke svému životu potřebují vodící či asistenční psy se obávají, že se nedostanou na všechna místa, kam potřebují. Začátkem tohoto roku totiž přestala platit vyhláška, která byla oporou pro vstup se psy do veřejných prostor. Ministerstvo zdravotnictví ale žádnou novou vyhlášku či zákon nechystá.

Asistenční psi slouží lidem, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík a bez psí pomoci jsou nemohoucí. Vodící psí zase pomáhají v pohybu nevidomým. Jejich majitelé se ale mohou setkat s tím, že nebudou vpuštěni třeba do restaurace, obchodu, či k lékaři.

Podle ministerstva zdravotnictví nová vyhláška není potřeba
Postižení jsou tak odkázáni jen na to, zda je majitel obchodu, restaurace nebo lékař nevyhodí.

Podle lidí, trénující vodící a asistenční psi by přitom stačilo jednoduché nařízení.
Vezměme si příklad z USA

Například v USA existuje modelový zákon, který říká, že vodicí a asistenční pes má přístup do všech prostor jako jejich držitel.

Situaci by mohl změnit až evropský zákon o asistenčních a vodicích psech, který se v Evropském parlamentu již připravuje. Jeho přijetí je ale zatím v nedohlednu.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz