Zpravodajství

Pomozte najít letadlo S. Fossetta!

Celý svět pátrá po milionáři a známém dobrodruhovi Stevu Fossettovi. Ten zmizel zřejmě někde v Nevadské poušti. Do pátrání se zapojily i internetové společnosti Gogole a Amazon. Ti umožňují svým uživatelům denně sledovat tisíce aktualizovaných snímků Nevady. Díky nim se do pátrání může zapojit každý. Stačí jen zajít na internetový atlas světa Google Earth a na mapách hledat trosky letadla, podle některých dobrovolníků je to ale hledání jehly v kupce sena.

Je jen těžko uvěřitelné, že slavný dobrodruh, kterým Fossett bezpochyby byl, mohl zmizet takřka beze stop. Ani sedmidenní pátrání záchranářů, do kterého se zapojily i vrtulníky nepomohlo milionáře najít.

Zapojte se do hledání můžete i Vy na stránkách www.stevefossett.com

Pomáhají i internetoví nadšenci

Do pátrání se tak zapojily i internetové společnosti Google a Amazon. Ty daly na internet uživatelům k dispozici tisíce aktualizovaných fotografií Nevady, nad kterou se Fossett ve svém letounu ztratil.
Internetoví nadšenci, ale i dobrovolníci tak hledají na těchto mapách pomocí služby Gogole Earth objekty, které připomínají letadlo. Mezi jednotlivé uživatele a dobrovolníky rozděluje satelitní fotografie z Gogole Earth webová služba Amazon, nazvaná Mechnical Turk, v níž se zájemci musí zaregistrovat.

Pak už stačí jen pátrat a důkladně prověřit každé zákoutí, roklinku, i sebemenší skvrnku, které by alespoň trochu připomínala letadlo. Pokud něco podezřelého najdete, stačí jen na podezřelý objekt kliknout. Údaje se pak odešlu do ústředí k týmu expertů. Ty snímek vyhodnotí a případně vyšlou ihned na místo pátrací letoun. Může se tak stát, že právě vy budete tím, kdo zachrání Fossettovi život a odměna vás jistě nemine.

Hledání jehly v kupce sena

Hledání v letadla v Nevadské poušti není vůbec jednoduché. A i když se vám podaří najít havarovaný letoun, nemusí to vždy znamenat, že jste hledaného dobrodruha našli. Podle informací je totiž v Nevadské poušti více jak sto známých míst leteckých nehod. Dalším ztěžujícím faktem je i informace záchranářů a to, že za posledních 50 let v této oblasti havarovalo asi tři sta letounů. To znamená, že šance, že naleznete ten správný letoun je daleko menší.

"Rodina a přátelé jsou vděční všem, kdo pomáhají"

Rodina a přátelé jsou vděčni všem, kdo pomáhají. Sama manželka čeká na každou dobrou zprávu o svém manželovi. Fossett odstartoval 3. září ze soukromé ranveje hotelového magnáta Williama Barrona Hiltona v Nevadské poušti. Jeho dalším cílem měl být zřejmě kalifornský Bishop. Od té doby je ale nezvěstný.

„Mířím na jih," sdělil před letem

Žádný letový plán, žádný přesný cíl. Dobrodruh, který jako první obletěl Zemi v balonu a i v letadle bez mezipřistání tentokrát nikomu nesdělil cíl své cesty, ani cestu samotnou. Zatímco co záchranáři po milionáři pátrají, jeho manželka čeká na každé dobré zprávy, které by ji co nejdřív vrátili zpět jejího manžela.

Fossettovi rekordy

21. února 1995 Fossett přistál v Leaderu, Saskatchewan, Kanada. Stal se první osobou, která přeletěla samostatně Tichý oceán v balonu.

Samostatně obletěl celý svět v balonu, a to na 6. pokus. Startoval z Northamu, Západní Austrálie dne 19. června 2002, kde 21. července také přistál.

Steve Fossett je také jeden ze světových plachtařů. Je držitelem 15 světových rekordů v plachtění. V roce 2004 jako kapitán dosáhl světového rekordu za nejrychlejší obeplutí světa v jeho vlastní plachetnici Cheyenne.

Od 27. října 2004 je Fossett držitelem rekordu v nejrychlejším letu vzducholodí - obrovským Zeppelínem NT s průměrnou rychlostí     111,8 km/h. Předchozí rekord byl 92,8 km/h (v roce 2001, Virgin Lightship).

První non-stop let proudovým letounem okolo světa bez doplňování paliva a sám. Letoun Virgin Atlantic GlobalFlyer odstartoval v pondělí

28. února 2005 z letiště Salina, Kansas, USA a po uražení více než    36 000 kilometrů v 67 hodinách a 2 minutách (ve čtvrtek 3. března) na stejném letišti přistál.

Fossett je také držitelem rekordu v nejpomalejším přeplavání Lamanšského průlivu.

Celkem je držitelem 62 světových rekordů

 

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz