Zpravodajství

Soud Krejčířovi ulehčil, hlásit se má jen jednou týdně

Soud Krejčířovi ulehčil, hlásit se má jen jednou týdně
Zdroj: TV Nova

Ve čtvrtek začal další soudní maraton s uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem. Soud v jihoafrickém Johannesburgu tak zahájit vydávací řízení. O jeho vydání žádá Česká republika. Čtvrteční soud zmírnil uprchlému českému podnikateli Radovanu Krejčířovi podmínky, za nichž ho propustil na kauci z vazby. Krejčíř se musí policii hlásit už jen jednou týdně. Dosud se musel hlásit dvakrát týdně.

Další projednávání žádosti České republiky o vydání Krejčíře ke stíhání do Česka pak jihoafrický soud odročil na 27. září. Plánované páteční jednání tak odpadá.

„Soud již skončil. Státní zástupce neměl připraveny veškeré dokumenty. Soud proto požádal o odročení, soud se rozhodl dát prokurátorovi šanci," informoval náš reportér Jiří Hynek.

„Soud též zmírnil některé podmínky, které musí Krejčíř na svobodě splňovat. Jednou z nich je to, že se již nemusí na policii hlásit denně, ale pouze jednou za týden. Po JAR se navíc může pohybovat již bez omezení," dodal Hynek.

„U soudu byl z české strany kromě zástupců české ambasády přítomen i zástupce Eurojustu," informoval exkluzivně portál Nova.cz Hynek.

Středeční rozvod Jiřího Paroubka trval 20 minut. S takovým časovým intervalem v Krejčířově kauze rozhodně nelze počítat. Právě Paroubek byl velkým kritikem postupu českých úřadů vůči Krejčířovi zadrženém v Johannesburgu.

V červnu se totiž Krejčíř poprvé dostal z jihoafrické vazby na svobodu, a to kvůli nedorozumění ohledně lhůty pro dodání podkladů k extradiční žádosti. Opozicí za to byla kritizována česká justice v čele s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (více zde!).

Soudy v jihoafrické republice probíhající v červnu a červenci tohoto roku byly dramatickou hrou schopností českých policistů přesvědčit o Krejčířově vině (více zde!) a právníků podnikatele, kteří mnohdy napadali i kvality českého soudnictví (více zde!).

Krejčíř bydlí v nové vile

Podle našeho reportéra Jiřího Hynka, který byl přítomen soudním jednáním v Johannesburgu, se Krejčíř přestěhoval do nové vily. Jeho dosavadní bydlení jej neuspokojovalo. Bližší informace o aktuálním životě české kriminálního fantóma zatím nejsou známy.

Falešný pas se mu nevyplatil

Kontroverzní podnikatel je v Česku obviněn z rozsáhlé majetkové i násilné trestné činnosti, mimo jiné kvůli údajné přípravě vraždy celníka a poškození státní společnosti Čepro. Krejčíř, který české policii utekl při domovní prohlídce v červnu 2005, byl na českou žádost zadržen 21. dubna na johannesburském letišti při pokusu o vstup do JAR s falešným pasem.

Propuštěn na kauci tři miliony

Johannesburský soud na něj však vydal nový zatykač a Krejčíř se pak nechal zatknout. Nakonec byl ale stejně z vězení propuštěn na kauci v přepočtu ve výši tří milionů korun (více zde!). Jak dopadne vydání Krejčíře do Česka se dopředu zatím nedá přepovídat.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz