Zpravodajství

Boj s BSE v Zálší pokračuje

Boj s nebezpečnou chorobou BSE v zemědělském družstvu Zálší pokračuje. Od časných ranních hodin veterináři kontrolují chovy dobytka, což znamená zhruba tři půl tisíce kusů. Jak se ale nákaza mezi zvířata dostala, není zatím jasné.

Osm veterinářů v bílých pláštích a pracovníci družstva začínají procházet haly, které čítají stovky kusů dobytka. Práce je zdlouhavá, pracuje se ve třech skupinách.

Zaměstnanci družstva nahlašují každý kus, veterináři ho pak kontrolují podle svých seznamů. Žádné zvíře nesmí chybět ani přebývat. Podle těchto údajů se pak dá jednoduše zjistit, se kterými zvířaty přišla nemocná kráva do kontaktu. Každé zvíře má totiž vlastní evidenční list a identifikační číslo.

Veterináři podle nařízení musí utratit vrstevnice nemocné krávy, její potomky a stejně tak zvířata, která s ní v mládí přišla do kontaktu. Jelikož se ale jedná o téměř nejstarší kus ve stáji, následky naštěstí nebudou tak hrozné.

Veterináři pravděpodobně utratí i březí kus, který s nemocnou krávou před 11 lety vyrůstal.

Veterináři pravděpodobně večer skončí s evidencí zvířat. Družstvo začne s utrácením dobytka snad ještě do konce tohoto týdne.

Nemoc šílených krav poprvé v roce 2004

V Pardubickém kraji veterináři zjistili nemoc šílených krav poprvé v roce 2004 v družstvu v Trstěnicích na Svitavsku, kde muselo být utraceno přibližně 250 dojnic.

V témže roce se choroba vyskytla v Dolní Dobrouči na Ústeckoorlicku. Společnost Silyba přišla o 59 krav, čtyři utracené kusy pocházely z dalších chovů na Ústeckoorlicku.

SVS po objevení BSE v Česku nařídila vyšetřovat veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Celkem bylo v tuzemsku od počátku roku 2001 prověřeno zhruba 1,15 milionu dobytčat.

"Je třeba při této příležitosti podotknout, že pocit bezpečí dává zákazníkům řeznictví ani ne tak to, že se skot nad 30 měsíců vyšetřuje, jako to, že všechny potenciálně rizikové tkáně se u všech věkových kategorií jatečných zvířat odstraňují a likvidují se v asanačních podnicích. Jde o hlavy s mozky, oči, uzliny, o míchu a o část střeva," podotkl mluvčí.

Stejný trend jako v ČR je možné vysledovat i v ostatních členských zemích, kde v uplynulých letech také nastal obrat a výskyt BSE v chovech skotu je stále nižší.

Odpolední Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz