Zpravodajství

Na trhu je plesnivý džus!

Na trhu je plesnivý džus!
Zdroj: SZPI

Pochutnáváte si na multivitamínovém džusu? Pak si dobře zkontrolujte značku a datum spotřeby. Ovocný nápoj by vám totiž lehce mohl zhořknout v ústech.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje spotřebitele před konzumací ovocného nápoje Bio Multi Gold od rakouské společnosti Pfanner. Nápoj může podle inspekce obsahovat plíseň.

Bio Multi Gold je vícedruhový nápoj ze směsi ovocného a karotkového koncentrátu. SZPI zahájila kontrolu nápoje na základě podnětu od spotřebitelů. Senzorickým posouzením nevyhovoval nápoj v balení o obsahu 0,2 litru. "Laboratoř SZPI v Praze ve výrobku prokázala výskyt plísní. Na výrobku bylo uvedeno datum minimální trvanlivosti 25.května 2008," řekla serveru nova.cz Pavla Burešová ze SZPI.

Zdraví neohrozí

"Výrobek má pozměněné senzorické vlastnosti, spotřebitel tak určitě pozná, že s nápojem není něco v pořádku a nebude mít chuť ho dál pít," doplnila Burešová. Na zdraví člověka podle ní jednorázové požití plesnivého výrobku nemá vliv, všeobecně se ale konzumace plesnivých potravin nedoporučuje.

Výrobek stáhnou z trhu

Dovozci nápoje do České republiky bylo nařízeno informovat o výskytu plísně všechny své dodavatele a stáhnout výrobek z oběhu. Do České republiky bylo dovezeno 9504 kusů balení 0,2 litru, z toho bylo 384 kusů exportováno na Slovensko.

"Pokud jsou na trhu džusy s jinou dobou trvanlivosti než je 25.5.08, pak je to v pořádku. Tyto džusy plíseň neobsahují," řekla serveru nova.cz Pavla Burešová. Jak dále doplnila, stahování výrobku je pomalu u konce.

"Je tedy možné, že na pultech obchodů zákazníci na špatný džus stále narazí, nebo jej dokonce mají už koupený doma v lednici. Doporučujeme ho proto reklamovat v místě nákupu," doplnila Burešová.

Jak serveru nova.cz řekl mediální zástupce firmy Pfanner v ČR Jaroslav Novotný, v současné době se zjišťuje příčina závady výrobku, výsledky šetření budou známy během příštího týdne.

"Je velmi pravděpodobné, že se chyba stala během přepravy, plíseň se do nápoje dostala kvůli neutěsněnému obalu. Zjišťujeme, zda během přepravy nedošlo k poškození obalu, nebo zda došlo k chybě už při balení výrobku," doplnil Novotný. "Jedná se samozřejmě o ojedinělý případ a naší prioritní snahou bude, aby se situace neopakovala," dodal.

SZPI odeslala hlášení o tomto výrobku do bruselské centrály Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz