Zpravodajství

Slovenské ochranáře zaměstnává stěhování syslů

Slovenské ochranáře zaměstnává v posledních dnech stěhování syslů. Zvířeti, které je ve volné přírodě ohroženo, se totiž velmi začalo dařit na bratislavském letišti. A to je trochu problém. Ne že by se piloti nebo technici báli syslů, problém je v tom, že tahle malá pískající zvířátka začali lovit draví ptáci. A to už je pro letadla nebezpečné.

Přistávací dráhy jsou teď doslova obložené pastmi na drobné zvířátka. Jestliže v přírodě jich ubývá, tady jsou jich stovky. Létající boeingy jim nevadí, kvůli lovu syslů sem ale přilétá množství dravých ptáků z celého okolí a tak hrozí jejich srážka s letadlem.

A to může mít vážně následky, jak pro ptáka, tak pro letadlo. Může ho nasát nejen turbína, ale nehoda s ptákem může vážně poškodit navigační přístroje, které jsou umístěné v nose letadla. Jen za tento rok se podařilo na letišti odchytit přes 200 syslů.

Stěhování syslů probíhá už čtvrtým rokem. Ochranáři se tak snaží vytvořit nejen novou kolonii syslů, ale snaží se i pomoct přežít sokolům, pro které je sysel potravou.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz