Zpravodajství

Hrozí šéfovi Českých drah střet zájmů?

Hrozí šéfovi Českých drah střet zájmů?
Zdroj: TV Nova

Českým drahám v posledních letech výrazně klesají zisky z nákladní dopravy. Někteří drážní experti to považují za velké varování. Naše televize zjistila, že v nákladní vlakové dopravě začala výrazně profitovat soukromá firma založená současným generálním ředitelem Českých drah Josefem Bazalou. České dráhy ale jakýkoliv střet zájmů odmítají.

Nákladní vlaková doprava. Nejdůležitější součást železnice, která dotuje ztrátovou osobní dopravu.

Za poslední tři roky klesly výnosy o 700 milionů korun. Bvalý ředitel drah Mládek tvrdí, že za tak velkým propadem zisku nemohou být jen investice.

Částečným vysvětlením může být odliv peněz ke konkurenci. Například soukromá firma Spedi trans založená současným generálním ředitelem drah Bazalou za poslední tři roky téměř ztrojnásobila zisky.

Bazala z firmy odešel před nástupem do vedení drah.

V podobné situaci se nedávno se ocitl také sám ministr dopravy Aleš Řebíček. Ministerstvo dokonce přidělilo státní zakázku bývalé Řebíčkově firmě. I on se hájí, že vše je právně čisté. Protikorupční organizace takové případy nazývají: tzv.systémem otáčivých dveří.

"Kdy politici a úředníci přecházejí na úřady, firmy a zpět. Je to velmi obtížné postihnout zákonem, ale v zemích s vyspělou politickou kulturou je to absolutně nepřijatelné," řekl TV Nova David Ondračka z Transparency International.

V České republice se podle nevládních protikorupčních organizace ale podobné chování stalo normou a potrvá léta než se vymýtí.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz