Zpravodajství

Praktičtí lékaři zavřou ordinace

Praktičtí lékaři zavřou ordinace
Zdroj: TV Nova

Ordinace praktických lékařů se ve středu už potřetí tento rok zavřou. Lékaři tak protestují proti výši úhrad od zdravotních pojišťoven. A to i přesto, že stávka proběhne dva dny před tím, než dojde k poslednímu jednání lékařů s pojišťovnami a obě strany už dnes říkají, že je velmi pravděpodobné, že se právě dva dny po stávce nejspíš dohodnou.

"Neříkejme tomu prosím stávka, je to protest. Jsou to semináře." Tak tohle tvrdí Sdružení praktických lékařů. I když budou lékaři ve středu debatovat na seminářích o tom, kolik by chtěli od zdravotních pojišťoven za péči dostávat, výsledek je pro pacienty takový, že ve středu bude mít většina praktických lékařů zavřeno.

Na malých městech problémy

"Pokud nebudou naše požadavky uspokojivě plněny, jsme připraveni tlak zvýšit," řekl předseda Sdružení praktických lékařů České republiky (SPL) Václav Šmatlák. Praktici své ordinace na protest proti výši úhrad za péči od pojišťoven uzavřeli letos už dvakrát.

Podle Šmatláka je primární péče podhodnocována dlouhodobě. Tvrdí, že pokud nenastane zásadní zlom, do pěti let se tento systém zcela rozpadne. "Pak budou oblasti v České republice, kde prostě praktický lékař nebude," dodal.

SPL má asi 4200 členů. Šmatlák předpokládá, že 19. září zůstane uzavřena drtivá většina z přibližně 5000 ordinací pro dospělé v zemi. "Podle informací, které máme, se připojí i pediatři, protože ty problémy jsou identické," podotkl. Na dveřích ordinací by pacienti měli s předstihem najít plakáty s informacemi o protestu a o tom, které zařízení v jejich regionu se postará o akutní případy.

Praktičtí lékaři žádají od pojišťoven vyšší příspěvek na pacienta i za takzvaný bod. Dohadují se už několik měsíců a dnes obě strany říkají, že dohoda je příští pátek na spadnutí, přesto ale dva dny před tím stávka proběhne.

To, že ke stávce tak jako tak dojde, kritizoval i ministr zdravotnictví Julínek. Že došlo až na stávku je podle něj z velké části vina pojišťoven.

I když je velká šance, že se praktičtí lékaři s pojišťovnami v pátek dohodnou, přesto se prý ve středu během stávky budou bavit také o tom, co udělají.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz