Zpravodajství

Koruna je historicky nejsilnější

Česká měna se hned na začátku týdne dostala na novou rekordní úroveň vůči euru. Koruna je nyní historicky nejsilnější, evropskou měnu pořídíme za 27,40 Kč. Posilování koruny není překvapivé vzhledem k výraznému růstu české ekonomiky, klesající nezaměstnanosti a nízké inflaci, uvedla pro nova.cz ekonomka Markéta Šichtařová.

Česká měna tak překonala rekord 27,41 Kč/EUR z prosince 2006. K dolaru se koruna obchoduje blízko maxim na 19,77 Kč/USD.

Přispěly k tomu úrokové sazby

K silné měně přispívá i silný český vývoz. Dalším faktorem zvyšujícím hodnotu koruny je zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB.

Dochází tak ke smazávání úrokové nevýhody koruny vůči euru, uvedla Šichtařová. Posilování koruny se tedy očekává i v dalších měsících.

Vydělají na tom dovozci a domácí spotřebitelé

Silnější koruna je výhodou pro importéry, tedy obchodníky, kteří dovážejí do ČR výrobky ze zahraničí. Potěší to však také Čechy, kteří se chystají odjet na dovolenou. Za silnější korunu si toho v zahraničí více koupí.

Vyšší hodnota měny je dobrou zprávou i pro domácí spotřebitele. Zboží z dovozu by mělo být levnější, uvedla Šichtařová.

Vývozci si již umí poradit

Určitou nevýhodou je tento stav pro český export do zahraničí. České zboží se totiž prodražuje. Jde však jen o teorii. Domácí exportéři si s touto situací již vědí dobře rady, jelikož trend posilování koruny je nastartován téměř rok.

Rovněž slabý dolar je pro českou ekonomiku spíše přínosem. Padající americká měna totiž pomáhá snižovat ceny benzinu a zemního plynu.

Lidé také potřebují méně peněz na koupi počítačů, notebooků, fotoaparátů a další elektroniky z Asie nebo USA. Horší je však situace opět pro české vývozce, kteří za zboží dostávají dolary.

Někteří analytici se domnívají, že koruna může posílit proti euru i dolaru ještě více. "Další zisky koruny k 27,30 Kč za euro jsou tedy ve hře," uvedl například analytik ČSOB Jan Čermák.

V případě dolaru bude podle analytiků rozhodující vývoj na světových finančních trzích a hlavně úterní zasedání americké centrální banky týkající se úrokových sazeb.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz