Zpravodajství

Topolánek dal Kuchtové ještě šanci

Topolánek dal Kuchtové ještě šanci
Zdroj: TV Nova

Premiér Mirek Topolánek novinářům odpoledne řekl, že zásadní problém s přípravou programů pro čerpání evropských fondů vznikl už za vlády sociální demokracie. Ministryni školství Danu Kuchtovou (Strana zelených), na jejímž resortu hrozila ztráta 69 miliard korun, premiér zatím neodvolá. Nad Kuchtovou doposud visel damoklův meč, tým ministryně program přes víkend přepracoval. Předseda zelených Bursík dal Kuchtové za zpoždění v neděli pomyslnou žlutou kartu.

Na Kuchtové podle Topolánka nyní je, aby čerpání peněz zajistila. Poznamenal také, že od něj novináři nemohou čekat, že bude odvolávat členy svého kabinetu v přímém přenosu.

Kuchtová je kritizována za přípravu programu Výzkum a vývoj pro inovace v celkové hodnotě 68 miliard korun.

Topolánek: Problémy jsme zdědili

Nepřipravenost programů, a to všech, nikoli pouze těch z ministerstva školství, připisuje Topolánek vládě expremiéra Jiřího Paroubka (ČSSD).

"Zdědili jsme tento problém a poslední šanci s tím něco udělat byla možná loni v prvním pololetí," konstatoval Topolánek. Paroubkova vláda podle něj za prvních devět měsíců, než předala ministerstva, neudělala nic. Měnit nebo spojovat programy, což je požadavek Bruselu, už pak bylo podle Topolánka velmi složité.

Přes víkend podle Topolánka sporný program ministerstvo předělalo a připravilo k auditu, takže termín předání dokumentu Bruselu nebyl ohrožen. "Očekávám v příštích měsících velmi intenzivní práci paní ministryně a jejího týmu," konstatoval.

Pracovalo na tom 20 lidí

Ministerstvo předalo dopoledne dokument k auditu firmě PricewaterhouseCoopers. V sobotu a v neděli na dokumentu pracovaly dvě desítky lidí včetně sekretáře rady Marka Blažka, řekla Kuchtová. "Hotovy jsou i materiály o spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu a místního rozvoje, které po nás vyžaduje Brusel," doplnila.

Vložil se do toho premiér

Evropská komise by měla o spuštění programu v hodnotě 68 miliard korun rozhodnout do 12. října.

Radou navržené změny ministerstvo do dokumentu zapracovalo na pokyn premiéra Mirka Topolánka po kritice materiálu.

Exministryně Kopicová varovala

Exministryně školství a šéfka rady Miroslava Kopicová už dříve řekla, že pokud ministerstvo přes víkend úpravy zpracuje, stihne se program v pondělí k auditu předložit. Kdyby se k němu dokument nedostal, znamenalo by to prý velké zdržení celého schvalování.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob řekl, že úřad zkontroluje tabulky čerpání a pak materiál pošle Bruselu. Současně auditorská firma prověří systém čerpání peněz.

Kuchtová dnes zopakovala, že výhrady se týkají pouze jedné části programu a jejich zapracování neřeší největší připomínku Evropské komise, která bude program schvalovat. Brusel podle ní hlavně chce, aby byl program více propojen s programem ministerstva průmyslu a obchodu.

Šojdrová kritizovala zapojení CzechInvestu

Tomuto požadavku se snaží vyhovět, a proto se pokouší přepracovat program celkově. V úterý zašle komisi nové informace o propojení práce s ministerstvem průmyslu a obchodu. Chce, aby se v Bruselu vyjednávání účastnili i zástupci rady vlády pro výzkum a vývoj.

Větší sepětí má podle dřívějších výroků Kuchtové zařídit spolupráce s agenturou CzechInvest. Její zapojení do implementace programu však kritizovala v minulých dnech lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Podle Kuchtové je na ni však agentura připravena lépe než ministerstvo.

Kuchtová problémy s programem přiznala minulý týden na jednání sněmovního školského výboru. Do Bruselu byl prý zaslán krátce po jejím příchodu na ministerstvo, Evropská komise ho ale v létě vrátila se zdrcující kritikou, proto se nyní předělává. Obavy ze zdržení čerpání peněz projevili také rektoři vysokých škol.

"Připravenost ministerstva školství na čerpání evropských peněz je srovnatelná s dalšími ministerstvy. Pokud je naše ministerstvo kritizováno za zpoždění programu, je třeba zdůraznit, že se na tom významně podíleli moji předchůdci," uvedla Kuchtová v nedělním prohlášení.

Náměstek Soukup dělá fondy teprve 14 dnů

Zastala se také svého náměstka Jaromíra Soukupa, kterého volá k odpovědnosti šéf zelených a vicepremiér Martin Bursík. Kuchtová tvrdí, že Soukup dostal do kompetence skupinu strukturálních fondů teprve začátkem září - tedy ani ne před čtrnácti dny.

"Za tu dobu jistě nemohl způsobit žádné zpoždění při přípravě podstatných dokumentů. Je zajímavé, že útoky na ministerstvo školství začaly vzápětí po tomto personálním rozhodnutí," poznamenala.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz