Zpravodajství

Asistenční psi pro postižené jsou diskriminováni

Asistenční psi pro postižené jsou diskriminováni

Vozíčkáři i cvičitelé asistenčních psů se zlobí na ministerstvo práce a sociálních věcí. To totiž prý asistenční psi, kteří pomáhají lidem na vozíčku, diskriminuje. Zatímco na vidící psy dostávají nevidomí i jejich cvičitelé finanční příspěvek, u psů vodících tomu tak není.

Josef Trčka je po úrazu na vozíčku a nemůže příliš hýbat ani s rukama. Asistenčního psa, černého labradora Luckyho, má už jeden rok a nemůže si jeho pomoc vynachválit. Bez něj by měl prý život mnohem složitější.

Asistenční psy cvičí například sdružení Pomocné tlapky. Jeho ředitelka už sedm let svádí boj s větrnými mlýny, pojem asistenční pes totiž zákon nezná, sdružení tak nemůže na svou činnost získat od státu žádné finanční prostředky.

A nový zákon o sociálních službách podle Pirnerové ještě vše zhoršil. Ministerstvo práce a sociálních věcí cvičitelům a majitelům asistenčních psů nabízí jediné.

Pomocné tlapky už vychovaly šedesát sedm asistenčních psů. Výcvik jednoho stojí asi dvě stě tisíc korun. Tolik stát přispívá na výchovu psa vodícího. A přispívá i samotným nevidomým.

Že poněkud zaspala, přiznává i Národní rada zdravotně postižených. Zákon by se podle ní změnit měl.

Jenže to zřejmě nebude tak jednoduché.

Sdružení Pomocné tlapky i majitelé asistenčních psů se tak zatím i nadále budou muset spolehnout sami na sebe a na sponzorské dary.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz