Zpravodajství

Smajlík má narozeniny: na světě je už 25 let!

Smajlík má narozeniny: na světě je už 25 let!
Zdroj: oficiální zdroj

Svět se točí v rychlém tempu. A stejně rychle proto musí probíhat i komunikace. Zkracují se slova, slova nebo například pocity pak nahrazují symboly. Smajlíci, neboli emotinky jsou dnes všude. Jednoduchý emotikon, sestávající z dvojtečky, pomlčky a závorky, se v počítačích, ale třeba i mobilních telefonech zabydlel s naprostou samozřejmostí. Letošních pětadvacetin se tak dožívá ve skvělé kondici a s neochvějným úsměvem na tváři.

Dvojtečka, pomlčka, závorka. Snad nikdo není na pochybách, co tato sekvence znaků znamená. Každý už dnes ví, že se jedná o způsob, jak i přes ryze texovou zprávu propašovat na druhou stranu nějaké ty emoce. Proto se také těmto sekvencím říká emotikon. Na internetu se jich vyskytuje nespočetné množství: v diskuzích, v emailech a stále častěji i v serióznějších textech. Asi vás překvapí, jak smajlík vznikl a jak hluboko do historie sahají jeho kořeny.

Trocha historie

Asi tomu nebudete věřit, ale první náznaky emotikonů se objevily již v době rozšíření psacích strojů, tedy na konci 19. století. Je ovšem jisté, že se tehdejší smajlík neuchytil, protože na další výskyt se můžeme podívat až v roce 1953. Tehdy vyšel v novinách New York Herald Tribune inzerát - reklama na film Lili. V inzerátu byla použita grafika, kterou bychom dnes zcela jistě označili za smajlík. Ovšem ani tentokrát se revoluce nekonala.

Obrázek pro povzbuzení

Za autora grafického smajlíku, tedy rozesmátého žlutého obličejíčku, je všeobecně považován Harvey Ball, grafik a kreslíř z Massachusetts. Někdy v roce 1963 dostal jako umělec na volné noze za úkol navrhnout firemní grafiku pro povzbuzení zákazníků i zaměstnanců jedné pojišťovací společnosti. Obrázek, který dnes vidíme na téměř každém diskuzním fóru, tehdy prý navrhl asi za deset minut. Tento symbol se stal velmi populárním a ani ne o deset let později už bylo těchto odznaků prodáno přes padesát milionů.

První smajlíci v elektronické podobě

V sedmdesátých letech také narazíme na první výskyt smajlíků v elektronické podobě. Přestože byl tehdy počítač ještě záležitostí armády velkých firem a ne jednotlivých uživatelů, už tehdy se objevila potřeba vyjádřit na počítačovém výstupu i jiné věci, než jen strohá fakta a čísla.

Autorem současné podoby počítačových emotikonů byl poněkud překvapivě vysokoškolský profesor, Američan Scott Fahlman. Ten vdechl smajlíkům život 19. září 1982 v 11 hodin a 44 minut. Původní význam symbolů byl ale trochu jiný, než je teď. rozeslal svým kolegům sekvence znaků :-) označovala vtip, opačná varianta, dnes považovaná za výraz smutku nebo špatné nálady, označovala tu část textu, který byl myšlen vážně.

Zatímco emotikon se evidentně ujal, jméno jeho tvůrce téměř upadlo v zapomnění. Až na přelomu tisíciletí se podařilo badatelům vypátrat pásek se záznamem vzkazu a celému světu tak představit relikvii, která stála na počátku tohoto fenoménu.

Proč jsou tak úspěšní?

V čem vlastně spočívá obrovský úspěch smajlíků? Jak serveru nova.cz řekl psycholog Karel Humhal, smajlíci se používali a používají například ve zdravotnictví k vyjádření stavu pacienta. "Pacient místo toho, aby složitě popisoval svůj duševní stav, depresi, vypodobní se do některé z tváří smajlíka. Kouzlo tedy nejspíš spočívá v jednoznačnosti a jednoduchosti tohoto symbolu," doplnil Humhal.

Statistika využívání smajlíků sice neexistuje, asi by měla mnoho stran. Kdyby si ale pan Fahlman nechal svůj vynález patentovat a za jeho využívání vybíral byť sebemenší poplatek, mohla vrchní patra žebříčků nejbohatších osob světa vypadat poněkud odlišně.

Veselý a smutný přestali stačit

Lidské pocity se ovšem neomezují pouze na smutné a veselé. Duo původních smajlíků - usměvavý a smutný tak časem doplnily více či méně povedené variace, které paletu smajlíků značně rozšířily.

Prvotní jednoduché emotikony, skládající se pouze ze základní počítačové znakové sady ASCII, začali později nahrazovat výtvarně ambicióznější nástupci. Jejich barevné, detailně propracované obličeje už navíc nebyly odkázány pouze na strnulé zírání z obrazovek, ale díky jednoduchým animacím se mohly hýbat. Smajlící tak začali mrkat, vyplazovat jazyk, dávat oči v sloup nebo třeba zvracet.

O budoucnosti smajlíků jako specifického komunikačního prvku lze pouze spekulovat. Nelze vyloučit, že další technologický vývoj časem odstaví počítačové emotikony na vedlejší kolej. Zatím tomu však nic nenasvědčuje, a tak mají smajlíci všechny důvody hledět do dalšího čtvrtstoletí s optimismem.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vládě důvěřuje třetina Čechů. S politickou situací je spokojená jen pětina

Vládě Petra Fialy (ODS) důvěřuje podle průzkumu agentury CVVM 35 procent Čechů. O moc lépe na tom není ani prezident Miloš Zeman se 38 procenty. Nejvíce lidé důvěřují starostům a obecním zastupitelstvům.

Krátká zpráva

Vojáci z Azovstalu půjdou před soud

Ukrajinští vojáci zajatí v továrním komplexu Azovstal půjdou před soud v separatistické Doněcké lidové republice. Uvedl to v pondělí vůdce samozvané republiky Denis Pušilin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov také sdělil, že výměna obránců Azovstalu za proruského oligarchu Viktora Medvedčuka není pravděpodobná. "Medvečuk je občan Ukrajiny. Nemá žádné napojení na Rusko a není voják. Lidé zajatí v Azovstalu jsou vojáci, je to úplně jiná kategorie lidí. Mluvit o nějakých dohodách je obtížné," řekl Peskov.

Píše se na Deník.cz