Zpravodajství

Prokurátorka Milady Horákové jde k soudu

Prokurátorka Milady Horákové jde k soudu

V polovině října začne u Městského soudu v Praze ojedinělé hlavní líčení. Na lavici obžalovaných usedne poslední žijící aktérka vykonstruovaného procesu s Miladou Horákovou. Bývalá prokurátorka 86letá Ludmila Brožová-Polednová. Ta nedávno potvrdila, že k soudu přijde. Vinu za justiční vraždu Milady Horákové ale nést odmítá.

Prokurátorce Brožové-Polednové bylo v době procesu s Miladou Horákovou necelých 30 let. "Bezpochyby patří k organizátorům toho procesu," říká historik Petr Blažek.

Vykonstruovaný proces s Horákovou a dalšími 12 lidmi měl zastrašit všechny, kteří by chtěli komunistům škodit.

"Zatímco textilačka Herajtová z Kotony v Berouně zvyšovala svůj výkon na automatických stavech, aby co nejvíce pomohla budovat naši republiku, obžalovaná Horáková v podzemí dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení naší republiky," hřímala při procesu prokurátorka.

Předem připravené tresty byly strašné. Popraveni byli 4 lidé, Horáková jako jediná žena.

Brožová se podle historika účastnila popravy v Pankrácké věznici.

Teď - po 57 letech - je už jasné, kdy se Brožová - Polednová bude zpovídat před soudem.

Hlavní líčení je naplánované u Mětského soudu v Praze na dny 16.-18. října 2007.

K blížícímu se soudu se poprvé vyjádřila i dcera Milady Horákové, která žije v Americe. "O procesu s Brožovou vím. Je správné, že se koná soud, ale je to trochu pozdě. Takovéto zločiny se měly soudit hned po změně režimu v roce 1989. Bohužel nebyla politická vůle," říká dcera Horákové.

Pokud soud vynese jiný než osvobozující verdikt, bude Ludmila Brožová-Polednová prvním člověkem potrestaným u nás za justiční vraždu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz