Zpravodajství

Topolánek pohrozil sekáním hlav ministrů

Ve velké nejistotě se teď ocitli ministři odpovědní za evropské dotace. Premiér Mirek Topolánek je připraven potrestat každého, kdo by čerpání miliard z Bruselu ohrozil. Pomyslný Damoklův meč tak nevisí jen nad ministryní školství Danou Kuchtovou, které už Topolánek veřejně pohrozil odchodem z vlády.

Jiří Čunek, Martin Bursík nebo Martin Říman. To jsou příklady členů vlády, kteří jsou stejně jako Dana Kuchtová odpovědni za evropské dotace.

Ani oni si teď nemohou být svými posty tak úplně jistí. Včera předseda vlády oznámil, že pokud se objeví problém a miliardy z Unie nepřijdou, bude trestat padni komu padni.

Podle našich informací měl už Topolánek s dotyčnými ministry vážnou řeč. Dal jim prý jasně najevo, že za případný neúspěch ponesou politickou odpovědnost.

Jiří Čunek byl přitom ve vyjednávání o dotacích ve skluzu, žádosti Martina Římana jsou hodně závislé na úspěchu Dany Kuchtové a Martin Bursík má co dělat, aby přesvědčil Unii a ta nám zafinancovala nové čističky.

"Vyjednáváme tvrdě a zároveň vnímáme starosti, které Unie má," říká Bursík. Ministři si přitom odmítají připustit, že by to mohli být právě oni, kdo ze zápasu s Unií vyjde poražen.

Definitivně jasno o dotacích by mohlo být do konce letošního roku. Pokud by ale Topolánek chtěl svoje hrozby splnit a na ministry si došlápnout, mohlo by to zamávat celou vládní koalicí. Zmínění ministři se totiž většinou těší silné podpoře vlastní strany.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz