Zpravodajství

VIDEO: V Klementinu je od středy k vidění Ďáblova bible

Bibli, pro někoho zajímavé čtení, držel v ruce snad téměř každý z nás. Že viděl Ďáblovu bibli, text, při jehož psaní prý autorovi asistoval sám ďábel, se ale může pochlubit málokdo. Pokud máte zájem spatřit největší rukopisnou knihu světa, máte šanci od středy.

Národní knihovna ve středu vpodvečer představí legendární Ďáblovu bibli, největší rukopisnou knihu světa. Manuskript se po více než 300 letech na chvíli vrací do země svého původu. I když jen na chvíli. "Jeden z nejcennějších středověkých rukopisů bude součástí výstavy, která v Klementinu potrvá do 6. ledna," řekl serveru nova.cz vedoucí galerie Klementinum Ivo Mirošovský.

Půjčili ji Švédové

Zápůjčku ze Švédska, kam se kniha dostala jako válečná kořist za třicetileté války, doprovází delegace z tamní Královské knihovny. Středeční vernisáže se zúčastní kromě českých vládních představitelů a diplomatů z obou zemí i švédská princezna Christina.

"Staletí stará kniha nevyčíslitelné ceny putovala ze Švédska do Čech vládním speciálem, převozu z ruzyňského letiště do trezoru v pražském Klementinu asistoval ozbrojený doprovod," doplnil Mirošovksý.

Ďáblova bible, latinsky Codex gigas, vznikla na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Ve středověku byla přirovnávána k sedmi divům světa. Bibli provází legenda, podle níž ji za jedinou noc napsal s pomocí ďábla mnich kající se z těžkého hříchu. Odtud pochází i její název a k legendě odkazuje i celostránková iluminovaná kresba čerta.

Rezervace vstupenek

"Národní knihovna už v pondělí spustila internetovou rezervaci časových vstupenek na prohlídku legendární Ďáblovy bible," řekl Mirošovksý. O tom, že je o knihu velký zájem, svědčí i 3000 prodaných a rezervovaných vstupenek na září. "22. října pak začne předprodej na listopad a 19. listopadu na prosinec a leden," doplnil.

Pravidla pro návštěvníky

Zvláštní rezervační, respektive návštěvnický režim vyžaduje sám unikátní rukopis - musí se udržovat ve stabilním klimatu a teplotě. Proto vznikla v Klementinu speciální trezorová místnost. Do ní může maximálně 60 lidí za hodinu, a proto jsou zavedeny časové vstupenky. "Otevřeno máme deset hodin, denně jsem proto schopni uspokojit na 600 návštěvníků," řekl Mirošovský. 

Výstava bude ale zahrnovat i další exponáty, na jejichž prohlídku bude mít návštěvník hodinu; v trezorové místnosti bude každý moci být nejvýš deset minut. Informace o rezervaci a prodeji vstupenek, režimu návštěvy a o tom, co je zakázáno s sebou při návštěvě mít, lze najít na internetu Národní knihovny.

Kde koupit vstupenky?

Vstupenky si můžete koupit buď v Galerii Klementinum v návštěvní době, tedy denně mimo pondělí od 10:00 do 19:00, nebo prostřednictvím webů Národní knihovny a Klementina.

"Ve středu, ve čtvrtek, pátek a v neděli probíhá on-line předprodej vstupenek a je tedy možné na tyto dny rezervovat si vstupenku. V sobotu a v úterý jsou pak volné dny, takže kdo přijde a vystojí si frontu, může jít na výstavu bez předchozí rezervace," řekl nám Ivo Mirošovský.

Za kolik?

Cena vstupenky je nižší, než by se v případě takového unikátu dalo čekat. "Smrtelníci zaplatí 100 korun, ostatní, to jsou děti, studenti a důchodci, pak 50 korun," řekl našemu serveru vedoucí galerie.

Rezervovanou vstupenku je třeba vyzvednout nejpozději dvě hodiny před časem vstupu na výstavu, v případě času vstupu v 10:00, 11:00 a 12:00 nejpozději den předem.

Codex gigas neboli Ďáblova bible je unikátní nejen svou velikostí, ale i obsahem. Latinsky psaná kniha zahrnuje 14 textů včetně celé bible či Kosmovy Kroniky české. Navíc ji zdobí ojedinělá iluminace - iniciály v červené, modré, žluté nebo zelené, místy zlaté barvě.

Obsah Ďáblovy bible

Najdete v ní například záznam tří abeced - hebrejské, řecké a latinské; později byla připsána hlaholice a cyrilice. Prvních 118 stran obsahuje texty ze Starého zákona. V knize jsou také dva spisy historika Josepha Flavia.

Za zmínku stojí takzvané Origines, tedy 20 knih etymologií (etymologie = nauka o původu a vývoji slov), které před svou smrtí v roce 636 dokončil sevillský biskup Isidor.

Kniha obsahuje také Úvod do fyziologie - Rozpravy o lidském těle a jeho nemocech a Rozpravy o oku - dvě vědecká pojednání Galénových rozprav o lidském těle. Na stranách 253 až 286 najdete texty Nového zákona s úvodem svatého Jeronýma.

Zaklínadla

Kniha je unikátní i díky Penitenciálu, což je podrobný návod pro zpovědníky. Na straně 290 najdete vyobrazení skoro půlmetrové barevné postavy čerta a kniha skrývá i magické zaklínací lékařské formule k zahánění padoucí nemoci, zimnice či k vypátrání zloděje.

Kronika česká

V bibli, na stranách 294 až 304, najdete i Chronicu Bohemorum (Kroniku českou) děkana pražské kapituly Kosmase. Osm dalších, později odstraněných listů, pravděpodobně obsahovalo řeholní pravidla benediktinského řádu.

V neposlední řadě je v knize i přehled dnů, na které v průběhu dalších let připadnou Velikonoce.

Po třetí a naposledy

Největší kniha světa, rukopisný Codex gigas vzniklý ve středověku na českém území, opustil Švédsko za stovky let jen třikrát. Potřetí a prý naposledy je tomu právě teď. Do severské země se dostal jako válečná kořist za třicetileté války a do Prahy přicestoval kvůli ojedinělé výstavě. "Poté se vrátí do Stockholmu navždy," řekl nám Ivo Mirošovský.

Viděli ho v USA a v Berlíně

Rukopis opustil Švédsko jen v roce 1970, kdy byl zapůjčen do USA, a před osmi lety, kdy cestoval do Berlína. V Praze bude kniha vystavena od čtvrtka do 6. ledna. Kdo se chce na ni přijet podívat, má podle švédských odborníků nyní dostatečnou příležitost. Největší rukopis světa bude vystaven jen kousek od Pražského hradu, odkud jej Švédi před staletími odvezli.

Listovat v ní? Zapomeňte!

Pokud si ovšem myslíte, že si budete moci stránkami o rozměrech metr krát 60 centimetrů otáčet, jste na omylu. "Kniha knih" je uzavřena v prosklené vitríně a otevřena na své nejznámější stránce, té s barevnou kresbou čerta. Podle něj bývá také nazývána Ďáblova bible. Překvapením může být protější strana - na ní je iluminace nebeského Jeruzaléma, města božího. Čtenáři tento kontrast naznačuje, že si může vybrat, kterou cestou se dá.

Vitrínu pro výstavu dodali Švédové stejně jako trezor, ve kterém se kniha převážela do Prahy. "Trezor se vyráběl na mnoho pokusů, vždy jej zkoušeli rozbít, a teprve až když nešel žádným z možných nástrojů zničit, rozhodli se pro jeho konečnou podobu," řekla  Kateřina Nováková z NK.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz