Zpravodajství

Z brněnské zoo utekl pavián, běhá po okolí!

Kdybyste náhodou v okolí Brna potkali paviána, nechoďte hned k očnímu, ani k psychiatrovi. Nejsou to vidiny ani halucinace. Opičák je zaručeně pravý. Samec vzácného poddruhu dželada totiž utekl ve čtvrtek ve dvě hodiny odpoledne z brněnské zoo.

"Zvíře uniklo poté, co pravděpodobně kvůli technické závadě vypadl zdroj napájející elektrickým proudem ohradník u výběhu, který dželady sdílejí s paovcemi hřivnatými," řekl serveru nova.cz mluvčí zoo Brno Mgr. Pavel Hrazdíra.

"Než naběhl náhradní zdroj, bystrá opice zjistila, že má cestu na svobodu volnou, využila výpadku, přeskočila hrazení a pustila se na dobroudružnou pouť městem," doplnil mluvčí. Chovatelé se ji prý pokoušeli zadržet, ale neuspěli.

Samec se dostal na území přiléhající k letišti v brněnské městské části Medlánky. "Na místo vyrazil veterinář s narkotizační puškou a měl za úkol pokusit se opici uspat," řekl nám Hrazdíra. Jenže jak nám dále mluvčí zoo sdělil, akce se nezdařila, pavián se chytit nedal a dál se toulá okolím města.

Není třeba se ho bát

Je tak docela možné, že opičáka potkáte, když budete rozjímat na lavičce v parku. "V takovém případě není třeba propadat panice, zvíře je plaché. Stačí jen zavolat městské strážníky nebo linku 120," řekl nám mluvčí zoo Brno Pavel Hrazdíra.

"Pokud se opici nepodaří chytit, vyjedou do terénu pracovníci zoologické zahrady s policií a stopařem, který se ji bude snažit vypátrat," doplnil mluvčí.

Opice z Etiopie

Tři samce vzácných dželad získala brněnská zoo před dvěma roky. Dželady pocházejí z hor Etiopské vysočiny, kde žijí na travnatých svazích a skalách až do výšky 3500 metrů nad mořem. Jsou to společenská zvířata, vytvářejí tlupy čítající až 500 jedinců. Živí se trávou, plody rostlin, kořínky a drobnými živočichy. Dorůstají do výšky až 70 centimetrů. V divočině žije asi 50 000 dželad, které trpí ničením životního prostředí.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz