Zpravodajství

VIDEO: Urban: Havel zvažuje kandidaturu na prezidenta

VIDEO: Urban: Havel zvažuje kandidaturu na prezidenta

Místopředseda ČSSD Milan Urban v pátek naznačil, že dramatik a exprezident Václav Havel může být oním tajným sociálnědemokratickým trumfem v rukávu pro kandidaturu na Pražský hrad. A to i přesto, že sám Havel doposud tyto spekulace popíral. Už dříve uvedl, že nemá zájem vrátit se do nejvyšší ústavní funkce, kterou opustil v roce 2003 po téměř 13 letech.


Urban v rozhovoru pro naši televizi Havla přímo nejmenoval, z jeho slov tato informace vyplynula. Řekl, že nominaci ČSSD oznámí brzy. Více informací se dozvíte v Televizních novinách.

Zdroj: TV Nova

V médiích zazněly také úvahy o tom, že nejsilnější opoziční strana by mohla do prezidentského klání s Václavem Klausem vyslat předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Klausovi by ale rád nahnal strach

"V reakci na spekulace, které se v poslední době objevily o jeho případné kandidatuře, Václav Havel prohlašuje, že nedostal žádnou takovou nabídku ani s ním nikdo v této věci nejednal. Své důvody, proč se o funkci prezidenta nebude ucházet, několikrát zveřejnil a objasnil," tlumočil dnes Havlův názor jeho tajemník Jakub Hladík.

Havel letos v březnu vyloučil, že by se mohl ucházet o prezidentský úřad. V České televizi ale zároveň uvedl, že kdyby měl někdo z jeho kandidatury "trošku strach", připouštěl by svůj vstup do prezidentské volby.

Havel by na Hradě rád viděl ženu

Sedmdesátník Havel by uvítal, kdyby příští hlavou státu byla žena a rovněž někdo z mladší generace, než je on, Klaus či expremiér za ČSSD Miloš Zeman.

Klaus zůstává zatím jediným kandidátem prezidentské volby, která má začít v únoru příštího roku. Jeho znovuzvolení prosazuje ODS, podle všeho ale současný prezident může získat hlasy i jiných stran, zejména od lidovců či nezávislých senátorů.

Ostatní strany o svých favoritech zatím jednají, nejčastěji mluví o předsedovi Akademie věd Václavu Pačesovi, exministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi a ekonomovi Janu Švejnarovi. Předseda ČSSD Jiří Paroubek chce prý příští měsíc zveřejnit silnou osobnost schopnou současného prezidenta porazit, jeho jméno zatím tají.

Názor, že Paroubkovým skrývaným "trumfem" by mohl být Václav Havel, vyjádřil například předseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka. Podle některých komentátorů jsou ale informace o tajném esu ČSSD jen zastíracím manévrem, jak odvrátit pozornost od neschopnosti postavit proti Klausovi skutečně silného soupeře.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz