Zpravodajství

V útrobách Husova sousoší natáčela kamera

V útrobách Husova sousoší natáčela kamera
Zdroj: TV Nova

Útroby sousoší mistra Jana Husa z pražského Staroměstského náměstí v pátek prohlížel lékařský endoskop. Po více než devadesáti letech se restaurátoři rozhodli zjistit, jak velké je vlastně poškození památky a použili k tomu právě endoskop s kamerou. Rekonstrukce by měla stát zhruba deset milionů korun.

Sousoší Mistra Jana Husa bylo odhaleno roku 1916. Jeho tajemství teď odkrývá nejmodernější technika známá spíš z lékařství. Malá kamerka pomáhá doktorům při operacích.

Kabel endoskopu je jen dva metry dlouhý. Restaurátoři zjistili, že vnitřek sochy je víc zrezivělý, než se čekalo. Kvůli špatnému stavu budou muset odborníci sousoší opravit i zevnitř. Dostanou se do něj tou samou cestou, kudy z něj naposled lidé odešli.

Poslední dělníci vylezli z boku a pak principem pyramid tam byl zastavěn poslední kvádr. Otevření sousoší se už odborníci nemůžou dočkat. V prostoru pod ním totiž možná najdou poklad.

Kromě opravy sousoší plánuje městská galerie ještě něco. V těchto mísách kdysi při slavnostních příležitostech plál oheň. Restaurátoři chtějí plynovod obnovit.

Pokud se neobjeví komplikace, návštěvníci Staroměstského náměstí by mohli sousoší spatřit za dva a půl roku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz