Zpravodajství

Lékárny musí likvidovat nespotřebované vakcíny proti chřipce

Lékárny musí likvidovat nespotřebované vakcíny proti chřipce
Zdroj: TV Nova

Blíží se čas chřipek a ministerstvo zdravotnictví vyzývá k očkování. Lékárny a praktičtí lékaři ale mají po zkušenostech z minula obavy objednávat vakcíny ve velkém. Ještě teď totiž likvidují nespotřebované, prošlé zásoby.

Lidé v České republice by se měli podle hlavního hygienika Michaela Víta nechat v daleko větší míře než dosud očkovat proti chřipce. Vít dnes novinářům řekl, že očkovací látky bude v tuzemsku dostatek.

Vakcína je přitom podle něj zdaleka nejúčinnější prevencí. Očkovat selze nechat už nyní, optimální doba je říjen až listopad, uvedl. Dodal, že k dispozici bude 1,3 milionu dávek, což je víc než loni.

Při minulé chřipkové epidemii trvající pět týdnů onemocnělo akutní infekcí dýchacích cest více než milion lidí. Každoročně podle Víta až 2000 lidí podlehne komplikacím, které u nich vyvolala právě chřipka.

Lidem starším 65 let a nejrizikovějším pacientům přispívají na vakcínu zdravotní pojišťovny, klientům domovů důchodců a ústavů sociální péče ji hradí stát.

Na určitý typ vakcíny může být doplatek mezi 30 až 60 korunami, řekl Vít. Pojišťovny hradí očkování například těm, kteří se léčí s onemocněním srdce a cév, dýchacích cest nebo mají cukrovku a musí brát inzulin.

Podle Víta se ale očkování, které stojí 130 korun, vyplatí i jinak zdravým lidem. Účinnost vakcín je vysoká - 70 až 90 procent, řekl. Dodal, že průměrný Čech ročně utratí 7000 korun za různé potravinové doplňky. Míní, že lidé by neměli šetřit zrovna na vakcíně proti chřipce, jejíž účinnost je jasně zdokumentovaná.

V Česku se proti chřipce chrání očkováním asi sedm procent obyvatel, evropský průměr činí 22 procent a unie doporučuje 33 procent. "Chřipka je závažné onemocnění, u lidí, kteří mají chronická onemocnění, může vyvolat smrtelné komplikace.

Ve světě i v České republice vede ke zbytečným úmrtím," prohlásil hlavní hygienik. Podle něj se však očkování vyplatí i ekonomicky. Náklady spojené s léčbou chřipky a nachlazení dosahují ročně miliard korun.

Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře novinářům řekla, že momentálně se chřipka v Evropě vyskytuje jen ojediněle, "situace je standardní" a dosud izolované chřipkové kmeny se nevymykají tomu, co odborníci očekávali. Nechtěla odhadovat, jak rozsáhlá bude chřipková epidemie tentokrát. "Chřipkový virus je velmi nevyzpytatelný," poznamenala.

Vakcín proti chřipce existuje několik druhů a další jsou ve fázi vývoje. Chřipkový virus je velmi proměnlivý a vakcína se musí každý rok upravovat.

Vakcína ochrání pouze proti chřipce, na angínu, rýmu a různá respirační onemocnění platí pravidlo zdravé životosprávy, přísun nejlépe přírodních vitaminů, pohyb a vhodné oblečení do každého počasí.

Světovou explozi chřipky může podle vědců vyvolat nový nebezpečnější typ viru, proti kterému nemá lidský organismus vytvořeny protilátky. Vědci považují příchod pandemie za velmi pravděpodobný. Je ale otázkou, kdy virus zmutuje a jakou bude mít podobu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz