Zpravodajství

Tým ODS má vyjednat podporu pro Klause

Tým ODS má vyjednat podporu pro Klause
Zdroj: TV Nova

Občanští demokraté nechtějí nechat při volbě prezidenta nic náhodě. Výkonná rada ODS dnes sestavila vyjednávací tým, který má dohodnout podporu pro Václava Klause při prezidentské volbě, která se odehraje příští rok.

Členy týmu jsou předseda strany a premiér Mirek Topolánek, první místopředseda ODS Pavel Bém a předsedové poslaneckého a senátorského klubu ODS Petr Tluchoř a Tomáš Julínek. Po dnešním jednání širšího vedení ODS to novinářům oznámil místopředseda strany Ivan Langer.

Neúspěch by podle Béma ohrozil vládu

"Výkonná rada určila vyjednávací tým pro volbu a podporu kandidáta ODS, kterým je, byl a bude Václav Klaus," řekl Langer. Bém nedávno v tisku uvedl, že volba prezidenta je tak zásadní, že neúspěch Klause by vedl k pádu kabinetu. Kritizoval také to, že koalice se nedokázala dohodnout na jednom kandidátovi. Topolánek naopak prezidentskou volbu s osudem koalice a kabinetu přímo nespojuje.

Čestný předseda ODS Klaus je zatím jasným favoritem volby. Šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) navíc nedávno připustil, že by pro Klause mohli hlasovat i opoziční sociální demokraté, výměnou za to, že členové ODS zvolí Jiřího Paroubka do čela sněmovny. Špičky ODS dnes taktiku strany pro prezidentskou volbu neupřesnili.

Paroubek chce kontrovat

Znovuzvolení Klause prosazuje oficiálně jen ODS. Podle všeho ale současný prezident může získat hlasy i z jiných stran, zejména od lidovců či nezávislých senátorů. Ostatní strany o svých favoritech zatím jednají, nejčastěji mluví o předsedovi Akademie věd Václavu Pačesovi, exministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi a ekonomovi Janu Švejnarovi.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek chce prý příští měsíc zveřejnit silnou osobnost schopnou současného prezidenta porazit, jeho jméno zatím tají. Bývalý prezident Václav Havel popřel, že utajovaným favoritem ČSSD na Hrad by mohl být on.

Pro Klause hovoří i to, že ODS má nyní v parlamentu velmi silnou pozici. Občanští demokraté mají v obou komorách parlamentu dohromady 122 zákonodárců - 81 ve dvousetčlenné sněmovně a 41 v jednaosmdesátičlenném Senátu. Při třetím kole volby by při účasti všech poslanců a senátorů potřeboval Klaus jen 19 hlasů z jiných stran. Někteří lidovci přitom dávají najevo, že Klause považují za dobrého kandidáta.

Klausovy šance by mohlo srazit to, kdyby se uvnitř ODS objevila početnější skupina zákonodárců, kteří by pro něj nehlasovali. Spekuluje se o tom, že někteří občanští demokraté ho i přes oficiální stanovisko strany v tajné volbě nepodpoří.

Výkonná rada ODS dnes také vyzvala vládu, aby při přípravě textu reformní smlouvy Evropské unie nedovolila posuny oproti principům, na kterých se koaliční kabinet dohodl před bruselským summitem EU.
Jméno nového mluvčího strany dnes vedení ODS neoznámilo. První místopředseda strany Pavel Bém pouze uvedl, že výkonná rada se zabývala změnami v hlavní kanceláři ODS.

Topolánek na tiskové konferenci nevystoupil. Stanovisko širšího vedení strany tak novinářům tlumočili místopředsedové ODS. Na závěr stručné tiskové konference naznačili, že jejich zájem se odpoledne upírá k tenisovému utkání mezi Českem a Švýcarskem. Výkonná rada k této události nepřijala žádné usnesení, oznámil Bém v nadsázce. "Ale věříme, že vyhrajeme," dodal Langer.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz