Zpravodajství

Policie se asi stáhne z fotbalových zápasů

Policie se asi stáhne z fotbalových zápasů

Fotbalovým klubům se nelíbí, že by mohly přijít o policejní dohled při zápasech na stadionech. Podle policie to stojí hodně peněz a uniformovaní muži zákona by byli potřeba jinde. Už brzo by tak na pořádek při zápasech měli dohlížet jen pořadatelé.

Policie by se tak ze stadionů úplně stáhla. Její vedení nyní vyjednává s Českomoravským fotbalovým svazem (ČMFS) o tom, jak by měl nový systém fungovat.

"Policisty potřebujeme jinde"

"V současné době v některých případech skutečně nahrazujeme pořadatelskou službu a jsme tak nuceni na zápasy nasazovat stovky policistů z pořádkových jednotek, které bychom mohli potřebovat jinde," řekl Právu mluvčí policejního prezidia Roman Skřepek.

Kordony policejních těžkooděnců na tribunách podle něj představují také nemalé finanční náklady.

Ministerský návrh je součástí připravovaného zákona o vnitřní bezpečnosti. Policie by podle něj na stadion vstoupila až při závažném narušení veřejného pořádku, které by pořadatel nedokázal sám zvládnout.

Kamery na stadionech budou napojeny na policii

Zasahovat mimo stadiony mají policisté i v budoucnu. "To, co se děje na veřejných prostranstvích, tedy například při příchodu fanoušků na utkání, nás samozřejmě bude zajímat i nadále," řekl deníku Skřepek.

Podle bezpečnostního sekretáře ČMFS Miroslava Platila v současnosti probíhá bezpečnostní audit na všech prvoligových stadionech. Jeho výsledkem má být seznam základních povinností každého pořadatele.

Zároveň se podle Platila na všech stadionech rozjíždí projekt kamerových systémů, na které by měla být napojena i policie.

Dodržování stanovených povinností ze strany pořadatelů by podle ministerského návrhu mohla kontrolovat buď obec, nebo přímo ministerstvo.

To by mělo právo potrestat pořadatele zákazem přítomnosti diváků na zápasech až na dobu jednoho roku. O podobě sankcí se ale bude podle Platila ještě diskutovat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz